Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościWiadomości

Świąteczne prezenty dla dziadków i rodziców – pora przełamać stereotypy

 

 Trudno wybrać gwiazdkowy prezent dla rodziców czy dziadków, bo wydaje nam się, że oni wszystko już mają lub co gorsza, niczego już nie potrzebują.

Na gwiazdowe prezenty nie żałujemy pieniędzy, ale nie umiemy trafić w gusta i potrzeby najbliższych, a zwłaszcza tych po 50 – tce. Dlaczego? O prezentach dla rodziców i dziadków myślimy w sposób stereotypowy, tak jak o nich samych – mają ograniczone potrzeby, lubią siedzieć w domu lub na działce, zajmować się wnukami, rozwiązywać krzyżówki przed telewizorem, chodzić do lekarzy i jeździć do sanatorium.

Dlatego ostatecznie decydujemy się kupić im kapcie, skarpety, aparat do mierzenia ciśnienia czy krem na zmarszczki, a nasze wybory wspierają internetowe poradniki typu „prezent dla seniora”.

Jeśli właśnie taki obraz 50-70 latków jest w waszych głowach, powinniście go jak najszybciej zweryfikować. Osoby po 50 – tce  nie dość, że widzą siebie inaczej, to są inni, niż sądzicie.

Skąd to wiadomo? Z badania „Power Generation. Pieniądze, seks i władza – co napędza osoby po pięćdziesiątce” zrealizowanego przez agencję marketingu zintegrowanego CU Communication Unlimited i agencję badawczą Atena Research & Consulting.

–  To generacja zupełnie inna niż generacja ich rodziców i to nie tylko na poziomie wyglądu czy samopoczucia. Dzisiejsi 50 – 70 – latkowie są pełni energii życiowej, czują się młodo
i zdrowo. Skupiają się na sobie, na realizowaniu hobby i marzeń, aktywności fizycznej
i dbałości o zdrowie. Określenie „seniorzy” w ogóle do nich nie pasuje – mówi Elżbieta Wojtczak, CEO Communication Unlimited.

Nie jesteśmy starzy 

Nie dla nich prezentowe medykamenty, bo uważają, że to nie suplementy, ale aktywność fizyczna dodaje im energii. Dlatego zamiast preparatów poprawiających witalność, lepiej sprawić im sprzęt lub strój do ćwiczeń, karnet na basen czy do klubu fitness.

Priorytetem jest dla nich zdrowie, ale nie w kontekście ciągłego badania się. Starają się dobrze  odżywiać i dbać o siebie, dzięki czemu, a wbrew stereotypom nie mają poczucia, że są starzy i schorowani. 60 proc. z nich ma zadatki na hipsterów – śledzi trendy żywieniowe, a robiąc zakupy, szuka produktów zdrowych i naturalnych. Może w tym roku zamiast czekoladek zafundujecie im kolację w modnej restauracji lub kurs zdrowego gotowania, którego efekty sprawdzicie podczas rodzinnego obiadu?

Voucher do optyka na drugą parę okularów? Brzmi praktycznie, ale czy naprawdę musimy im przypominać, że ich wzrok się pogarsza?  Lepiej będzie, gdy wybierzecie całoroczny karnet do kina lub teatru.

Z badania „Power Generation” wynika, że osoby po pięćdziesiątce dbają o siebie i swoją urodę, jednak krem przeciwzmarszczkowy może skutecznie popsuć święta ukochanej mamie albo cioci, bo to nic innego jak powiedzieć „jesteś stara”, za to voucher na masaż z pewnością sprawi im radość.

Podróże dalsze i bliskie

Większość, bo aż 68 proc. dzisiejszych 50 – 70 – latków deklaruje, że lubi robić różnorodne rzeczy, ciągle próbować czegoś nowego.

– To nie jest pokolenie wycofane, wystraszone, obawiające się nowości. To są osoby ciekawe świata, które nie mają większych oporów przed jego poznaniem. Jeśli chcesz zrobić przyjemność swoim rodzicom czy dziadkom, wykup im wycieczkę. Pokolenie dzisjszych 50 – 70 – latków marzy o podróżach i chce realizować to marzenie – mówi Agnieszka Brytan – Jędrzejowska, CEO Atena Research & Consulting.

Dla ceniących spokój i wspólnie spędzony czas doskonałym prezentem pod choinkę będzie wyjazd na weekend dla dwojga. Uroczysta kolacja, wspólna kąpiel przy świecach? A może weekend w SPA z balijskimi masażami? Pamiętajcie, że współcześni 50 – 70 – latkowie nie tylko nie poddają się metryce, ale również  przeżywają drugą młodość w swoich związkach.

Dla bardziej aktywnych, dobrym pomysłem może być podróż w stylu glamping, podczas której na nowo odkryją polską naturę, odrobina adrenaliny w parku linowym, nauka strzelania, wspólny lot balonem, nauka jazdy konnej lub voucher na przejazd odjazdowym autem typu ferrari. Osoby po 50 – tce wcale nie są na bakier z najnowszymi technologiami, a wręcz przeciwnie ciekawi nowinek, dlatego trafionym podarunkiem będzie elektroniczny gadżet – słuchawki bezprzewodowe czy smartwatch.

Wariantów prezentów dla bliskich w wieku 50 – 70 lat jest mnóstwo i tylko od nas zależy czy chcemy przełamać nasze stereotypowe myślenie o nich i zaskoczyć ich czymś, czego się nie spodziewają. W tym roku nie idźmy na skróty. Pamiętajmy, że nietrafiony prezent wiąże się z niezadowoleniem, choć często ukrytym.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Lufthansa negocjuje z rządem federalnym pomoc finansową dla uziemionego przedsiębiorstwa

AktualnościWiadomości

Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

AktualnościWiadomości

Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów

AktualnościWiadomości

Polsce grozi pierwsza od trzech dekad recesja

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: