Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Stopa inflacji w strefie euro spada do 2,9 proc

W październiku stopa inflacji w strefie euro znacząco się osłabiła. Jak ogłosił we wtorek w Luksemburgu urząd statystyczny Eurostatu, roczna stopa inflacji spadła z 4,3 proc. w poprzednim miesiącu do 2,9 proc. Analitycy spodziewali się spadku, ale ostatnio spodziewali się średnio nieco wyższego tempa.

Inflacja bazowa również spadła, po wyłączeniu zmiennych cen energii i żywności. Spadł z 4,5 proc. miesiąc wcześniej do 4,2 proc. Zdaniem wielu ekonomistów inflacja bazowa odzwierciedla inflację bazową i dlatego przedstawia trend inflacyjny nieco lepiej niż stopa ogólna. Choć żywność i napoje były nadal wyraźnie droższe niż rok temu, to wzrost cen osłabł z 8,8 do 7,5 proc. Ceny energii spadły o 11,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Ceny towarów i usług przemysłowych rosły słabiej niż w poprzednim miesiącu.

Pomimo słabszej inflacji, średnioterminowy cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na poziomie 2 procent jest w dalszym ciągu przekraczany. W zeszłym roku w wyniku wojny na Ukrainie inflacja sięgała czasami wartości dwucyfrowych. Lepsza organizacja, większe zadowolenie klientów, jaśniejszy rurociąg sprzedaży, lepsza praca zespołowa: dlatego szczególnie małe firmy potrzebują narzędzia CRM. Inflacja w strefie euro wynosząca nieco poniżej 3 procent jest najniższą od ponad dwóch lat. Jednocześnie inflacja wyraźnie odbija się na gospodarce: w trzecim kwartale zaskakująco spadła.

Według Eurostatu produkcja gospodarcza w strefie euro spadła w trzecim kwartale o 0,1 procent w porównaniu z kwartałem poprzednim. Było to również zaskoczeniem, ponieważ ekonomiści oczekiwali średnio stagnacji produktu krajowego brutto (PKB). W porównaniu rok do roku gospodarka wzrosła o 0,1 procent między lipcem a końcem września.

Rozwój gospodarczy w dużych krajach strefy euro wykazał wyraźne różnice. W Niemczech PKB nieznacznie spadł latem, podczas gdy we Włoszech gospodarka znalazła się w stagnacji. Francja osiągnęła miniwzrost na poziomie 0,1 procent, a Hiszpania odnotowała wzrost na poziomie 0,3 procent. Według szefowej EBC Christine Lagarde (67) gospodarka w strefie euro prawdopodobnie pozostanie słaba przez resztę roku.

Polecane artykuły
AIAktualnościWiadomości

Temat: Semantyczne wyszukiwanie (Retrieval Augmented Generation)

AktualnościWiadomości

Fundusze chcą zmusić firmy do dbania o środowisko

AktualnościWiadomości

Sąd po raz kolejny utrudnia wycofanie się Raiffeisena z Rosji

AktualnościWiadomości

Lato 2024 r. było najcieplejsze od rozpoczęcia pomiarów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły