Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Sprzedaż Tesli nieoczekiwanie spada

Pionier amerykańskich samochodów elektrycznych Tesla, należący do miliardera technologicznego Elona Muska (52 l.), dostarczył w pierwszym kwartale znacznie mniej samochodów, niż oczekiwali eksperci. Z opublikowanych we wtorek danych wynika, że ​​po raz pierwszy od prawie czterech lat dostawy spadły – w pierwszym kwartale o 8,5 proc., do prawie 387 tys. samochodów. Analitycy ankietowani przez Visible Alpha prognozowali w zeszłym tygodniu ponad 8-procentowy wzrost do dobrych 458 000 sztuk. Akcje Tesli, które od miesięcy były słabe, chwilowo spadły o ponad 5 procent na początku notowań w USA po ogłoszeniu danych.

Tesla zmaga się z rosnącą konkurencją i słabszym światowym popytem na samochody elektryczne. W fabryce Tesli w Niemczech podpalenie związane z dostawami energii i problemami w łańcuchu dostaw spowodowane atakami jemeńskich rebeliantów Houthi na Morzu Czerwonym spowodowało niedawno straty w produkcji. W porównaniu do poprzedniego kwartału sprzedaż w pierwszym kwartale spadła o 20 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się jedynie umiarkowanego spadku na poziomie 5 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 roku.

Po tym, jak w ostatnich latach dostawy Tesli wielokrotnie znacząco wzrosły, w ostatnim czasie narosły wątpliwości co do tempa wzrostu rynku samochodów elektrycznych. W USA nabywcy samochodów coraz częściej zwracają się w stronę pojazdów spalinowych i hybrydowych, w Chinach Tesla musi stawić czoła większej konkurencji ze strony krajowych producentów.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku BYD wyprzedził Teslę w sprzedaży samochodów wyłącznie elektrycznych dzięki sukcesowi w swoim rodzinnym kraju, Chinach . Na ten rok BYD planuje wzrost sprzedaży o 20 procent, do 3,6 miliona pojazdów.

Według mediów państwowych Chiny wyeksportowały w 2023 r. 1,2 mln samochodów – o prawie 78 proc. więcej rok do roku. W Niemczech, według danych Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego, liczba nowo zarejestrowanych pojazdów z Chin wzrosła w 2023 roku o 47,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak pod względem liczbowym chińskie samochody z liczbą 3699 sztuk odstawały daleko w tyle za konkurencją z innych krajów. W pierwszej piątce marek importowych nie znalazła się także żadna z Chin.

Oprócz BYD, państwowy producent samochodów Saic , który prowadzi spółkę joint venture z Volkswagenem, również wypłynął w styczniu ze swoim pierwszym własnym frachtowcem samochodowym „Saic Anji Szczerość”. Na pokładzie: 3700 samochodów zmierzało do Niemiec.
Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: