Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościFinanseWiadomości

Spada liczba kart kredytowych

 

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane o kartach płatniczych. Z zestawienia dowiadujemy się, że tradycyjnie przybyło kart debetowych, ale kurczy się rynek kart z zaszytym kredytem. Spadła liczba zarówno kart kredytowych jak i obciążeniowych.

Nowe dane NBP obejmują IV kwartał 2020 roku. Z zestawienia wynika, że na koniec grudnia Polacy mieli w swoich portfelach 35 782 tys. kart debetowych, czyli o 212 tys. więcej niż we wrześniu. Drugim typem kart, który odnotował wzrosty były karty przedpłacone – ich liczba zwiększyła się o 249 tys. do poziomu 2 279 tys.

Jednak zarówno karty kredytowe, jak i karty obciążeniowe znalazły się w wyraźnym odwrocie. Kart kredytowych było w grudniu 5,4 mln, czyli o 60 tys. mniej niż we wrześniu. Ich liczba spadła do poziomu, jaki ostatni raz obserwowaliśmy w 2006 r., czyli jeszcze sprzed największego boomu na kredytówki. Przypomnijmy, że w szczytowym okresie Polacy mieli aż 11 mln tego typu kart.

W czwartym kwartale ubyło także kart obciążeniowych. Po raz pierwszy ich liczba spadła poniżej 200 tys. (było ich 196 tys.). Także i w tym przypadku trend spadkowy obserwujemy już od wielu kwartałów. Można to tłumaczyć sytuacją gospodarczą w kraju – w wyniku pandemii spadła skłonność klientów do finansowania bieżących wydatków kredytem. Także i same banki mając na uwadze niepewną sytuację klientów mniej chętnie oferują karty kredytowe.

Co ciekawe, czwarty kwartał okazał się słabszy pod względem liczby i wartości transakcji dokonanych kartami niż kwartał poprzedni. To nietypowe zjawisko, bo z reguły w czwartym kwartale wydajemy więcej, co ma związek m.in. z sezonem świątecznym. Łącznie za pomocą kart dokonaliśmy 1,7 mld transakcji na kwotę 212 mld zł.  Dla porównania w okresie lipiec-wrzesień tych transakcji było blisko 1,9 mld na kwotę 220 mld zł.. Przy czym należy podkreślić, ze ponownie liczba i wartość transakcji bezgotówkowych była wyższa niż transakcji gotówkowych.

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: