Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

SAP – Wiodąca niemiecka firma jest karłem na arenie międzynarodowej

Ostatnio sytuacja na giełdzie firmy SAP układa się pomyślnie . Akcje firmy produkującej oprogramowanie z siedzibą w Walldorf wzrosły w ciągu roku o ponad 50 procent: obietnica dyrektora generalnego SAP, Christiana Kleina, dotycząca znacznych inwestycji w biznes związany ze sztuczną inteligencją i chmurą, już w ubiegłym tygodniu doprowadziła cenę do rekordowego poziomu. We wtorek SAP kontynuował wzrost cen i po raz pierwszy był wart na giełdzie ponad 200 miliardów euro: to czyni producenta oprogramowania zdecydowanie najcenniejszą spółką giełdową w Niemczech, znacznie wyprzedzającą Siemensa (134 miliardy euro), niemiecko-francuska spółka joint venture Airbus (118 miliardów euro) i Deutsche Telekom.

Jednak porównanie międzynarodowe pokazuje, że pod względem wartości giełdowej czołowe niemieckie firmy plasują się dopiero na drugim i trzecim miejscu. Najcenniejsza spółka giełdowa w Europie, duński producent farmaceutyczny Novo Nordisk , ma wycenę na ponad 340 miliardów euro. Dzięki sukcesowi poszukiwanego zastrzyku odchudzającego Wegovy firma Novo Nordisk może wypchnąć państwowe systemy opieki zdrowotnej do granic możliwości finansowych , a najnowszy wzrost cen pozostawił już francuską grupę luksusową LVMH w tyle.
Dwie niemieckie firmy w pierwszej setce

Różnica w wycenie w porównaniu do amerykańskich gigantów jest jeszcze wyraźniejsza: dziewięć z dziesięciu najcenniejszych firm na świecie pochodzi z USA. Gigant oprogramowania i zwycięzca sztucznej inteligencji Microsoft, podobnie jak SAP, notuje obecnie rekordowe ceny i przekroczył w ten sposób granicę 3 bilionów dolarów . To sprawia, że ​​Microsoft jest wart około 14 razy więcej niż SAP (wartość rynkowa w dolarach: 220 miliardów). W tej samej lidze co Microsoft gra jedynie Apple , które zaledwie kilka dni temu straciło pozycję najdroższej firmy świata na rzecz Microsoftu . Saudyjski koncern naftowy Aramco i Alphabet , matka Google (około 2 biliony dolarów każdy), są warte około dziewięć razy więcej niż SAP. A w innej kategorii wagowej niż dostawcy oprogramowania z Walldorf grają także kolejne amerykańskie firmy Amazon , Nvidia i Meta , każda z wyceną na ponad bilion dolarów.

Boom w branży technologicznej zwiększył dominację USA na światowych giełdach. W rankingu najcenniejszych firm świata, tworzonym co roku przez firmę doradczą EY , czołowa niemiecka firma SAP na koniec 2023 roku zajmowała dopiero 61. miejsce. Na 88. miejscu uplasował się Siemens – ze 100 najcenniejszych firm na świecie na koniec 2023 roku tylko dwie firmy pochodziły z Niemiec.
Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: