Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy

 

Księgowość firmy to coś, co często spędza sen z powiek przedsiębiorcy. Rozliczenia z fiskusem wydają się trudne, czasochłonne, skomplikowane. Do samodzielnego zajęcia się nimi nie zachęcają często zmieniające się i skomplikowane przepisy. Okazuje się jednak, że prowadzenie księgowości firmy wcale nie musi być takie trudne. Jak łatwo i tanio zadbać o rozliczenia podatkowe firmy?

Księgowość firmy – ile to kosztuje?

Większości mikro i małych firm w Polsce swoją księgowość opiera na uproszczonej formie, czyli tak zwanej małej księgowości. Ten sposób rozliczeń polega na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Mała księgowość sprawia, że rozliczanie się z podatków nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Może być też tanie. Warunkiem jest samodzielne prowadzenie księgowości firmy. Wykupując abonament w programach księgowych online, miesięcznie zapłaci się nie więcej niż kilkanaście złotych. Jest to nawet o 10 razy mniej niż przy korzystaniu z usług zewnętrznego biura księgowego.

Program do rozliczania małej księgowości

Tania i prosta księgowość dla firm jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: podatkowa księga przychodów i rozchodów program i pojawia się wiele opcji systemów do księgowania online. Mają one wiele zalet. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie działają one w oparciu o te same zasady i proponują identyczne funkcjonalności. Chcąc mieć pewność, że samodzielne prowadzenie księgowości nie narazi nas na błędy w rozliczeniach, a tym samym dodatkowe koszty kluczowe jest zainwestowanie w dobry program.

Ten powinien przede wszystkim umożliwiać wsparcie eksperckie przez cały okres abonamentowy. Jest to ważne szczególnie dla laików, którzy nie są jeszcze zaprzyjaźnieni z księgowością firmową. Oprócz tego liczą się też funkcjonalności systemowe. Wśród tych podstawowych, które są jednocześnie obowiązkowymi, można wymienić:

  • wystawianie faktur przychodowych,
  • dodawanie kosztów firmowych,
  • automatyczne generowanie i drukowanie księgi przychodów i rozchodów na podstawie wcześniej wpisywanych danych,
  • automatyczne wyliczanie kwoty podatków i sprawdzanie aktualnych składek ZUS,
  • tworzenie rejestrów VAT i deklaracji VAT-7.

Najlepiej jednak wybierać programy z o wiele szerszymi funkcjami. Czasem nawet takie małe udogodnienia jak np. automatyczne przypomnienia o terminie opłaty składek ZUS czy możliwość miękkiej windykacji dla zaległych faktur.

Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Samodzielne prowadzenie księgowości to wygodne i skuteczne rozwiązanie. Niesie za sobą ono sporo korzyści i nie są one związane tylko z minimalizacją kosztów przedsiębiorstwa. Zalety samodzielnego rozliczania firmy to również:

  • Oszczędność czasu- nie trzeba tracić czasu na dostarczanie dokumentów do biura rachunkowego czy ich dokładne opisywanie księgowej;
  • Prawidłowość rozliczeń – dobry program do samodzielnej księgowości praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko popełnienia błędów; dzięki temu, że będzie aktualizowany do najnowszych przepisów prawnych, ma się również gwarancję poprawności wykonywanych operacji;
  • Stały dostępny do dokumentów – współczesne programy do księgowości działają online; dzięki temu dostęp do wystawionych dokumentów (a także tych przesłanych) do chmury jest niczym nieograniczony; dokumenty można przeglądać o dowolnej godzinie i w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu; jednocześnie wysokiej jakości zabezpieczenia chronią przed utratą i wyciekiem danych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

AktualnościWiadomości

Kalifornia ogłasza zakaz sprzedaży benzyny i oleju napędowego od 2035 roku

AktualnościWiadomości

Podróże i rozrywka to marzenia Polaków

AktualnościWiadomości

Digital People – druga edycja debaty o trendach i technologiach, które zmieniają biznes

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: