Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościGospodarkaInwestycjeWiadomości

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej nadal w dobrej kondycji

 

Według najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wartość transakcji inwestycyjnych na głównych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech, wyniosła 6,05 mld euro. Oznacza to wzrost o 37% w ujęciu rocznym pomimo spowolnienia aktywności inwestycyjnej w trzecim kwartale.

W trzecim kwartale 2016 r. wolumen obrotów na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej był niższy niż w drugim. W tym czasie łączna wartość zawartych transakcji wyniosła 1,4 mld euro, czyli o ponad 20% mniej niż rok wcześniej i o połowę mniej niż w drugim kwartale.

– Wynik referendum w sprawie Brexitu spowodował spowolnienie aktywności inwestycyjnej w trzecim kwartale na większości rynków europejskich. Jednak był to trend krótkotrwały i przewidujemy znaczny wzrost obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych w całym regionie Europy Środkowej w czwartym kwartale. Węgry nadal mogą się pochwalić największym wzrostem zainteresowania inwestorów, a głównym magnesem jest ponownie Budapeszt. Z kolei kluczowym czynnikiem rosnących wolumenów transakcji inwestycyjnych jest coraz większa popularność wśród inwestorów rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. Łączna wartość obrotów w Europie Środkowej za cały 2016 r. może wynieść prawie 10 mld euro – powiedział James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

– Podobnie jak w przypadku Brexitu, również wynik wyborów prezydenckich w USA przełoży się na wzrost niestabilności w perspektywie krótkoterminowej, zanim rynki ocenią ich rzeczywisty wpływ. Ponadto w przyszłym roku wybory w kluczowych krajach europejskich mogą przynieść kolejne zmiany. W porównaniu z innymi aktywami nieruchomości są nadal tanie, ale z uwagi na niepewność obserwujemy coraz większe zainteresowanie najlepszymi aktywami i wiodącymi rynkami. Inwestorzy z Ameryki Północnej chętnie inwestują w Europie Środkowo-Wschodniej od 2004 r., z 60-procentowym udziałem w wolumenie transakcji inwestycyjnych zawartych przez podmioty spoza Europy. W najbliższej przyszłości potencjalni inwestorzy będą raczej w większym stopniu zainteresowani większymi i bardziej płynnymi rynkami w regionie – powiedział Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Polska nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, którzy w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku ulokowali tu 2,6 mld euro, co stanowi ponad 40% łącznej wartości transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej. Oznacza to także, że wolumen obrotów w Polsce wzrósł w porównaniu z trzema kwartałami 2015 r. aż o 63%.

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych zarówno Czech, jak i Węgier wyniosła prawie 1,3 mld euro. Jednak w odróżnieniu od Czech, gdzie wolumen transakcji zmniejszył się o 26% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, na Węgrzech odnotowano ponad dwukrotny wzrost aktywności inwestycyjnej w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2015 r., gdy zainwestowano mniej niż 600 mln euro.

Wzrost obrotów na rynkach nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku wynika przede wszystkim z większej aktywności inwestorów w sektorze nieruchomości biurowych (+73%) i handlowych (+59%).

W minionym kwartale inwestorzy krajowi zwiększyli swój udział w wolumenie transakcji inwestycyjnych z nieco ponad 300 mln euro do ponad 500 mln euro. Jednocześnie zmniejszyła się wartość kapitału napływającego spoza Europy. W skali całego regionu Europa Środkowa nadal odnotowuje napływ kapitału zagranicznego netto, natomiast inwestorzy krajowi czwarty kwartał z rzędu więcej sprzedają, niż inwestują.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku odnotowano wysoki poziom aktywności inwestorów zagranicznych, na których przypadło 80% łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej. Jednak znacząco zmieniła się struktura geograficzna kapitału – udział inwestorów spoza Europy wzrósł z 28% w pierwszych trzech kwartałach 2015 r. do 46% w roku bieżącym. Wynika to głównie z dużego napływu kapitału do Europy Środkowej z RPA i globalnych funduszy private equity w pierwszej połowie 2016 r.

Pozagiełdowe fundusze inwestycyjne i spółki giełdowe utrzymały dominującą pozycję na rynku inwestycyjnym w minionym kwartale i w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku. Wartość ich inwestycji wyniosła w pierwszych trzech kwartałach roku odpowiednio 740 mln euro i 180 mln euro. W tym samym czasie inwestorzy instytucjonalni zainwestowali blisko 280 mln euro. Z kolei prywatne spółki nieruchomościowe zmniejszają stan posiadania i piąty kwartał z rzędu więcej sprzedają, niż inwestują, o czym świadczą realizowane transakcje sprzedaży.

Największą transakcją dotyczącą pojedynczej nieruchomości w Europie Środkowej w trzecim kwartale 2016 roku był zakup centrum handlowego Bonarka City Center w Krakowie od TriGranit przez firmę Rockcastle Global Real Estate za 361 mln euro.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rozpoczęła się wojna rabatowa w branży motoryzacyjnej

AktualnościWiadomości

Nastroje klientów na rynku motoryzacyjnym stopniowo się poprawiają

AktualnościWiadomości

Turystyka na skraju zapaści

AktualnościWiadomości

Pierwsze latające taksówki już za dwa lata

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: