Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Rosyjskie tajne służby przeniknęły do ​​niemieckich sieci energetycznych

 

Przynajmniej od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę stało się jasne, że oprócz faktycznego frontu, coraz większego znaczenia nabiera też drugoplanowa strona wojny: Internet. Podczas gdy międzynarodowe kolektywy hakerskie, takie jak „Anonymous”, wyrządzają jak najwięcej szkód w rosyjskojęzycznej sieci w imieniu Ukrainy, inne grupy walczą za – lub nawet w imieniu – Kremla. Jak pokazują teraz „BR” i „WDR”, ataki na infrastrukturę krytyczną dla systemu trwają od lat.

W wyniku śledztwa Krajowy Urząd Kryminalny Badenii-Wirtembergii może ogłosić, że zidentyfikował podejrzanego sprawcę i wydał nakaz aresztowania. To nie zdarza się często. Mówi się, że mężczyzna przeniknął do sieci spółki zależnej EnBW, Netcom BW, pięć lat temu, nie wyrządzając tam wówczas żadnych znaczących szkód.

Szpiegostwo w nagłych wypadkach

Był ku temu powód. Ponieważ haker o nazwisku Paweł A. podobno należy do grupy hakerskiej, która nazywa się „Berserk Bear” lub „Dragonfly” – i według Departamentu Sprawiedliwości USA działa na zlecenie rosyjskich tajnych służb FSB . Mówi się, że ataki z 2017 r. miały na celu zbadanie sposobów zakłócenia lub uszkodzenia infrastruktury krytycznej, takiej jak zakłady wytwarzania energii, jeśli to konieczne.

Procedura była najwyraźniej bardzo podobna w dwóch przypadkach – i również opiera się na zasadach tzw. „socjotechniki”, czyli wpływania na osoby, których dostęp lub dane logowania są wymagane do włamania. Hakerzy podobno wysłali swoim ofiarom zwodniczo prawdziwe dokumenty, których samo otwarcie umożliwia przechwycenie danych lub przejęcie kontroli nad docelowymi systemami.

W większości przypadków odnalezienie i spenetrowanie tam krytycznych wejść jest tylko kwestią czasu. W przypadku Netcom BW najwidoczniej luka routera umożliwiła hakerom penetrację. Jak poinformowała „Tagesschau” spółka-matka EnBW, „Berserk Bear” zhakował dostawcę usług, którego dostęp serwisowy otworzył drzwi do Netcom BW. W końcu: firma wyjaśniła „Tagesschau”, że nigdy nie naruszono kontroli sieci elektrycznej i gazowej EnBW, ponieważ są one zarządzane w oddzielnej, specjalnie zabezpieczonej sieci.

Niemieckie organy bezpieczeństwa ostrzegają, że uzyskanie dostępu i ataki są częścią większego planu. Wiceprezes Federalnej Służby Wywiadowczej Wolfgang Wien powiedział na konferencji: „Musimy mieć świadomość, że Rosja jest w naszych sieciach. Proszę założyć, że jest to przygotowane”.

Manuel Atug, ekspert ds. bezpieczeństwa IT w AG Kritis, również zwraca uwagę na zagrożenia. W szczegółowym wyjaśnieniu na Twitterze pisze: „Operatorzy KRITIS powinni być tego świadomi i na przykład dostęp konserwacyjny naprawdę nie powinien już stanowić problemu. Zwłaszcza, że ​​zgodnie z § 8a ustawy BSI wszyscy operatorzy infrastruktury krytycznej posiada odpowiedni i dostosowany do potrzeb branży najnowocześniejszy stan”. W nagraniu wideo Chaos Computer Club , którego jest członkiem , Atug pokazuje, jak to wygląda w rzeczywistości.

Znanych już kilka uszkodzeń przez hakerów

Widoczne skutki takich ataków w realnym świecie były widoczne już w 2015 roku. W tym czasie rosyjscy hakerzy sparaliżowali ukraińską sieć energetyczną, pozostawiając na wiele godzin bez prądu ponad 200 tys. osób. Stern kilkakrotnie informował o grupie hakerów Sandworm – ostatnio w lutym 2022 roku.

20 lipca grupa hakerów Ghostsec przyznała się do ataku cybernetycznego na elektrownię wodną w Talizie w Rosji, w pobliżu kopalni uranu. Pod koniec czerwca doszło tam do wybuchu, którego przyczyna nie była jasna. Nie będąc w stanie naprawdę udowodnić, co zrobili, hakerzy na Telegramie wyjaśnili bardziej szczegółowo, co się stało.

Mówi się tam, że zaatakowano system kontroli przemysłowej (ICS), a jedynym celem było wywołanie blackoutu. Podobno transformator uległ uszkodzeniu i doszło do wybuchu. Grupa podkreśla, że ​​czas został dobrany w taki sposób, aby nie było ofiar śmiertelnych – jednak chcesz coś takiego zagwarantować na tysiącach kilometrów.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Branżę modową czekają rewolucyjne zmiany

AktualnościWiadomości

W Polsce jest ponad milion legalnie pracujących cudzoziemców

AktualnościWiadomości

Daimler Truck korzysta z wyższych cen

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: