
Rosyjskie grupy hakerskie (CyberTriad, NoName) mają Polskę na celowniku… Po tym jak CyberTriad skutecznie zaatakował systemy teleinformatyczne Akademii Sztuki Wojennej, teraz NoName057 atakuje polskie firmy IT.
Jak wynika z najnowszych analiz firmy Check Point Software grupa hakerska NoName057(16) w dalszym ciągu atakuje Polskę, a także Grecję i Ukrainę. Działania hakerów wykryte zostały dziś przez analityków Check Point a sama grupa potwierdziła, że jej członkowie zaatakowali strony internetowe SecureVisio – polskiej firmy zajmującej się rejestracją incydentów bezpieczeństwa, firm konsultingowych IT: COIG SA, SafeSQR, Softinet oraz polskich firm Evention.pl, Evercom.pl.
– To wyraźny sygnał wzmożonych i planowanych ataków na polskie, strategiczne firmy. Celem takiej grupy jest od dawna wzmożenie niepokoju w Polsce jako aktywnym partnerze, wspierającym Ukrainę podczas wojny – mówi Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.
Grupa twierdzi również, że obrała za cel Ministerstwo Energii Ukrainy, Ukrinterenergo, bilety autobusowe Bus.Com.Ua, loty do Portmone oraz strony ukraińskich banków KredoBank i UnexBank.
Ataki na Grecję skierowane są strony internetowe z sektora transportu, w tym: greckie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu, transport publiczny w Atenach, metro w Salonikach, port w Salonikach i lotnisko Macedonia w Salonikach.
Powiązana z Rosją grupa haktywistów – NoName057(16), która działa od marca 2022 r. – atakuje ukraińskie i proukraińskie organizacje, przedsiębiorstwa i rządy, a cele zmieniają się w zależności od rozwoju sytuacji geopolitycznej. W ostatnich miesiącach grupa skupiła się na różnych krajach Unii Europejskiej, które publicznie poparły Ukrainę, w tym między innymi na Polsce.
W czwartek (24.08.23) inna grupa o nazwie ‘’Rosyjska Armia Cybernetyki’’ przyznała się do ataków DDoS na stronę internetową Wayforpay Ukraine, systemu płatności online z bezpieczną technologią 3-D, licencjonowanego przez Narodowy Bank Ukrainy, Krajową Komisję ds. Regulacji Rynków Finansowych i posiadającego licencję Narodowego Banku Czeskiego na prawo emisji pieniądza elektronicznego. Hakerzy twierdzą, że uzyskali bazę danych zawierającą dane dotyczące 250 pasażerów, korzystając z Vagonweb – czeskiej witryny, która obsługuje europejskie wagony pasażerskie, jednostki elektryczne lub wysokoprężne, wagony szlakowe i przewozi pasażerów.