Siedmiodniowa częstość występowania nowych infekcji osiągnęła najwyższy poziom od początku pandemii koronowej . Instytut Roberta Kocha podał liczbę potwierdzonych przypadków na 100 000 mieszkańców i tydzień w poniedziałek rano na 201,1. Poprzedni rekord został osiągnięty na wysokości drugiej fali koronowej 22 grudnia 2020 r. 197,6.
Według nowych informacji w ciągu 24 godzin w Niemczech odnotowano 33 zgony. Tydzień temu zginęły 23 osoby. RKI naliczył 4 782 546 wykrytych infekcji Sars-CoV-2 od początku pandemii. Rzeczywista całkowita liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa, ponieważ wiele infekcji nie zostanie wykrytych.
Ampel przedstawia projekt znowelizowanej ustawy o ochronie przed infekcjami
Liczba pacjentów z koroną przyjętych do przychodni na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni – najważniejszy parametr dla możliwego zaostrzenia ograniczeń koronowych – RKI ostatnio podał w piątek 3,91 (czwartek: 3,73). Przy wskaźniku należy wziąć pod uwagę, że przyjęcia do szpitala są czasami zgłaszane z opóźnieniem. Częstość hospitalizacji nie jest przewidziana w ogólnopolskiej wartości progowej, od której sytuacja może być oceniana krytycznie, m.in. ze względu na duże zróżnicowanie regionalne. Poprzedni rekord wynosił około 15,5 w okresie świątecznym.
RKI podało liczbę osób, które wyzdrowiały na 4 380 000. Liczba osób, które zmarły z lub z udowodnioną infekcją Sars-CoV-2 wzrosła do 96 558.
Wobec siły czwartej fali potencjalni partnerzy rządowi SPD, Zieloni i FDP chcą stworzyć nową podstawę prawną dla przepisów antykoronowych w krajach przed zakończeniem epidemii 25 listopada. Bundestag powinien omówić projekt w czwartek. Dyskusje obejmują powrót do bezpłatnych testów koronacyjnych dla wszystkich, obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych oraz ostrzejsze ograniczenia dla osób niezaszczepionych.
Austria walczy też z czwartą falą. Siedmiodniowa zachorowalność wynosiła tam ostatnio 599,6. Republika Alpejska wprowadza zatem od dziś zasadę 2G. W rezultacie osoby bez szczepień nie mogą już jeść w restauracjach, brać udziału w imprezach sportowych czy korzystać z wyciągów narciarskich. Jak dotąd ponad jedna czwarta osób w wieku 12 lat i starszych w Austrii nie posiada karty szczepień – to jedna z głównych przyczyn gwałtownego wzrostu liczby zachorowań i liczby szpitali. Zasada 2G obowiązuje w barach, na eventach, hotelach i usługodawcach tzw. body-hugging, takich jak salony fryzjerskie czy studia masażu.