Rheinmetall zmierza ku rekordowi w związku ze zwiększonymi wydatkami na broń przez kraje zachodnie po rosyjskim ataku na Ukrainę. „Odnotowujemy wzrost w grupie, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy” – powiedział w czwartek szef Rheinmetall Armin Papperger (61 l.). Menedżer, którego kontrakt został przedłużony zaledwie dzień wcześniej o pięć lat, widzi teraz, że Rheinmetall jest na dobrej drodze do zostania „globalnym mistrzem zbrojeń”.
Po dziewięciu miesiącach sprzedaż grupy z Düsseldorfu wzrosła o 36 procent, do około 6,3 miliarda euro. Wynik operacyjny wzrósł o 72 procent do 705 milionów euro. Wartość zamówień wzrosła do ponad 21 miliardów euro. Portfel zamówień osiągnął obecnie kwotę około 52 miliardów euro. Grupa odnotowała jedynie nieznaczny spadek sprzedaży w swojej działalności cywilnej, na przykład w branży motoryzacyjnej. Papperger potwierdził, że grupa osiągnie swoje cele w 2024 roku. Przewidują one sprzedaż na poziomie około dziesięciu miliardów euro i marżę zysku operacyjnego na poziomie od 14 do 15 procent, ale Rheinmetall zakłada obecnie, że marża osiągnie górną granicę zakresu na poziomie około 15 procent.
„Rheinmetall jest potrzebny, co pokazują nasze liczne sukcesy w zamówieniach” – powiedział Papperger. „Mamy w przygotowaniu duże zamówienia, które zapewnią nam dalszy wzrost sprzedaży w nadchodzących latach” – podkreślił. Ponadto Rheinmetall buduje nowe zakłady, znacznie zwiększa moce produkcyjne i dokonuje strategicznych przejęć.
Po rosyjskim ataku na Ukrainę państwa NATO wzmacniają swoje siły zbrojne, Ukrainie też trzeba zaopatrzyć w amunicję. Rheinmetall to jeden z największych producentów amunicji na świecie. Rheinmetall również widzi wzrost w średnim terminie. Ogłosiła, że w 2026 roku grupa spodziewa się sprzedaży na poziomie od 13 do 14 miliardów euro. Za kilka lat sprzedaż osiągnie poziom 20 miliardów. Pomocne mogłoby być także duże zamówienie z USA. Rheinmetall stawia na kontrakt na opracowanie następcy amerykańskiego bojowego wozu piechoty Bradley. W USA firma Rheinmetall niedawno przejęła dostawcę Loc Performance, aby rozszerzyć swoją współpracę z armią amerykańską. Rheinmetall chce także budować czołgi w ramach spółki joint venture ze swoim partnerem Leonardo . Na horyzoncie pojawiają się zamówienia o wartości ponad 20 miliardów euro od włoskich sił zbrojnych.
Rheinmetall niedawno zrestrukturyzował swój zarząd: CFO Dagmar Steinert opuszcza grupę pod koniec roku. Rene Gansauge obejmuje nowo utworzone stanowisko dyrektora operacyjnego , a dyrektor ds. pracy Ursula Biernert przechodzi do zarządu. Papperger został ponownie wybrany na to stanowisko na pięć lat.