MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościWiadomości

Rekrutacja w czasach kryzysu: kto szuka pracowników

The Adecco Group w Polsce przygotowało zestawienie na temat obecnej sytuacji na rynku pracy. Daje ono odpowiedź na pytania o to, jakie branże nadal zatrudniają i kto ma teraz największe możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Po pierwszym szoku, jakim była nagła konieczność przeniesienia pracowników w tryb pracy zdalnej, przedsiębiorstwa zaczynają aktywnie zarządzać sytuacją kryzysową i w ramach obecnych warunków funkcjonowania dostosowują swoje potrzeby kadrowe do wyzwań, przed którymi stanęły. Adecco w marcu miało otwartych ponad 1500 rekrutacji. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami były osoby mogące podjąć pracę w obszarach związanych z produkcją. Wykres prezentuje liczbę ogłoszeń w najpopularniejszych segmentach.

Z naszych danych wynika, że pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, które są w stanie elastycznie dopasować się do obecnych wyzwań rynkowych. Widać również stałe zainteresowanie pracodawców osobami z doświadczeniem w sprzedaży (przedstawiciel handlowy) oraz pracownikami, którzy dobrze odnajdują się we wdrażaniu technologii, jak np. e-learning.

Małe szanse na zmianę miały w marcu osoby poszukujące pracy w segmentach: usługi, gastronomia i recepcja (0,26% ofert w bazie w każdym segmencie).

Dla porównania, przed rokiem w marcu 2019, kiedy byliśmy w szczycie rynku pracownika, otwartych rekrutacji było około 4 tysiące, a najchętniej poszukiwani byli poza osobami do pracy w produkcji, również pracownicy administracji i w branży usługowej. Te dwa ostatnie segmenty w kryzysie zaliczyły największy spadek liczby ofert, choć spadek zainteresowania pracodawców widać w każdym omawianym segmencie. Wykres prezentuje liczbę ogłoszeń w najpopularniejszych segmentach.

– Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z gwałtownie zmieniającym się obecnie rynkiem pracy. Jak pokazują nasze dane, w cenie są i zapewne będą jeszcze zyskiwać umiejętności elastycznego przystosowania się do zmian, a tym samym szybkiego uczenia się, szczególnie w obszarze digital. Także sektory zatrudniające  tzw. niebieskie kołnierzyki wymagają od swoich pracowników przebranżowienia się w krótkim czasie, aby wspierać konieczność przeprofilowania produkcji – komentuje Daniel Wocial, Prezes Zarządu The Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dlaczego szefowie sabotują kariery?

AktualnościWiadomości

MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościWiadomości

Alphabet, spółka macierzysta Google, najwyraźniej łamie prawo UE

AktualnościITWiadomości

Klienci mają problemy ze strategią SAP AI

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *