Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Rekord chińskich inwestycji w Polsce

 

W zeszłym roku chińscy inwestorzy przeznaczyli na przejęcia i tworzenie nowych firm w Polsce więcej niż w ciągu poprzednich 16 lat łącznie. W 2016 r. wartość napływu chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wzrosła do 563 mln USD w porównaniu do 10 mln USD rok wcześniej – wynika z raportu kancelarii Baker McKenzie opartego na wyliczeniach Rhodium Group.

Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej – zauważa Maciej Kalwasiński, redaktor Bankier.pl.

Z danych zebranych przez Rhodium Group wynika, że suma napływów chińskich BIZ do Polski w latach 2000-16 wyniosła 936 mln euro. Zeszłoroczne inwestycje opiewające na 563 mln USD (474 mln euro) odpowiadają za ponad połowę tej kwoty.

Wartość napływu chińskich BIZ do Europy i Ameryki Północnej w 2016 r. podwoiła się w porównaniu do roku poprzedniego, sięgając 94,2 mld USD. Aż 97% stanowiły przejęcia, a za 70% odpowiadały firmy prywatne. Na celowniku inwestorów z Państwa Środka znalazły się przede wszystkim USA (46 mld USD), Niemcy (12 mld) i Wielka Brytania (9 mld). Wśród sektorów dominowały: nieruchomości (20 mld USD), transport i infrastruktura (18 mld) oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (17 mld).

Przeciwnicy obecności chińskiego kapitału w Europie nie mają co liczyć na zahamowanie międzynarodowej ekspansji chińskich firm. Zaawansowane technologie i know-how są niezbędne do realizacji celu Pekinu: transformacji gospodarki Państwa Środka – komentuje Maciej Kalwasiński.

 źródło Bankier.pl.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

KLM oferuje nowe narzędzie do planowania podróży w czasach pandemii – interaktywną mapę Covid-19

AktualnościWiadomości

Facebook chce stworzyć 10 000 miejsc pracy w Europie

AktualnościEnergiaWiadomości

Czy energia jądrowa to zielona inwestycja?

AktualnościTechnologieWiadomości

Technologia przyszłości tworzy innowacyjne fabryki piwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: