Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Przepaść między dostawcami a producentami samochodów stale rośnie

Rekordowa sprzedaż i nieco większe zatrudnienie: Na pierwszy rzut oka rok 2023 był udany dla branży motoryzacyjnej w Niemczech. Ale nowe badanie pokazuje również problemy.
Z nowego badania wynika, że ​​pomimo rekordowej sprzedaży przepaść między dostawcami i producentami samochodów w Niemczech stale się powiększa. Częściowo dzięki przezwyciężeniu wąskich gardeł produkcyjnych branża zwiększyła w zeszłym roku sprzedaż w tym kraju o 10 procent, do 558 miliardów euro – więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Pokazuje to bieżąca analiza firmy doradczo-audytorskiej EY.

Jednak przy jedenastoprocentowym wzroście producenci samochodów po raz kolejny osiągnęli lepsze wyniki niż dostawcy, którzy odnotowali dziewięcioprocentowy wzrost sprzedaży. Szczególnie porównanie dziesięcioletnie pokazuje różnicę między obiema grupami: „Od 2014 r. sprzedaż dostawców w Niemczech wzrosła o 25 procent, podczas gdy u producentów wzrosła ponad dwukrotnie – o 59 procent” – podaje Study. Narodziny dziecka to wspaniałe wydarzenie. Jako rodzic chcesz tylko tego, co najlepsze dla swojego dziecka. I możesz zacząć to robić bardzo wcześnie. Jedną z możliwości jest przechowywanie krwi pępowinowej i zawartych w niej komórek macierzystych po urodzeniu. Ale co kryje się za tą koncepcją i czy może zmienić przyszłość medycyny?

Ekspert ds. rynku EY, Constantin Gall, powiedział: „Na pierwszy rzut oka miniony rok nie był zły dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego”. Rekordowa sprzedaż to jednak także efekt wysokiej inflacji oraz gwałtownych wzrostów cen skupu i materiałów. Konkluzja jest taka, że ​​wysokie koszty energii i zwiększone koszty wynagrodzeń spowodowały spadek marż wielu firm. „Dotyczy to zwłaszcza dostawców, dla których powietrze staje się coraz bardziej rozrzedzone”. Gall widzi wielu z nich stojących tyłem do ściany: „Jeśli jako dostawca chcesz być przyszłościowy, musisz dużo inwestować w nowe technologie” – stwierdził. Rozwój elektromobilności nie nabiera jednak tempa, a oczekiwane i wymagane ilości są dalekie od osiągnięcia. Obecnie kosztuje to branżę dużo pieniędzy i powoduje niepewność. Dlatego też Gall spodziewał się dalszej konsolidacji wśród dostawców.

Jednak sytuacja w zakresie zatrudnienia w Niemczech jako lokalizacji samochodów prawie się nie poprawiła po 2023 r. Negatywny trend ostatnich lat został zatrzymany, liczba zatrudnionych w branży wzrosła o 0,7 proc., do około 780 tys. Jednak zatrudnienie nadal utrzymywało się znacznie poniżej szczytowego poziomu 834 000 z 2018 r. Tutaj także widać rozdźwięk pomiędzy producentami i dostawcami: w przypadku tych ostatnich w 2023 r. zatrudnienie ponownie spadło – o 0,2 proc. Producenci zanotowali wzrost o 1,2 proc. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pracowników u dostawców w Niemczech spadła o 7,5 proc., natomiast u producentów wzrosła o 4,3 proc.

Biorąc pod uwagę wiele niepewności, Gall spodziewa się w tym roku redukcji zatrudnienia. „Zatrudnienie w ostatnim czasie nieznacznie wzrosło, co wynika głównie z rozwoju umiejętności programistycznych” – powiedział. Jednak długoterminowy trend wyraźnie wskazuje w dół: „Większość dużych firm branżowych opiera się na programach cięcia kosztów”. Ponadto sztuczna inteligencja sprawi, że będzie mniej stanowisk pracy w obszarach pośrednich, takich jak IT, zasoby ludzkie, marketing oraz finanse i księgowość.

„Firmy w coraz większym stopniu polegają na zamrożeniu zatrudnienia i obniżeniu poziomów zarządzania” – stwierdził Gall. Rozwój elektromobilności nieuchronnie doprowadzi do spadku zatrudnienia w Niemczech. Dzieje się tak dlatego, że produkcja pojazdów elektrycznych jest mniej pracochłonna niż produkcja silników spalinowych. EY ocenił dane Federalnego Urzędu Statystycznego i Federalnej Agencji Pracy w celu analizy rozwoju zatrudnienia i sprzedaży. Przedmiotem dochodzenia były przedsiębiorstwa w Niemczech zatrudniające co najmniej 50 pracowników.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: