Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomościZdrowie

Przed nami największy szczyt infekcji sezonowych

Od początku grudnia obserwujemy wzrost liczby zachorowań na grypę, która pod koniec poprzedniego miesiąca osiągnęła wartości alarmowe. Najwyższy poziom zachorowań jednak wciąż przed nami – codziennie coraz więcej pacjentów zgłasza się po pomoc. Według danych Medicover na początku stycznia liczba wizyt z powodu infekcji oddechowych wzrosła o 30 proc. w porównaniu do tygodni przedświątecznych, a liczba porad telemedycznych do ponad 5 tys. tygodniowo.

Infekcje oddechowe spowodowane są około 200 typami różnych wirusów, które u każdego z nas wywołują zachorowanie średnio kilka razy w roku. Przeziębienie może nas dopaść przez okrągły rok, ale typowy sezon zachorowań trwa od połowy września do połowy kwietnia. Zwykle jeden raz w trakcie sezonu infekcji występuje szczyt zachorowań – wtedy, gdy atakuje wirus grypy.

W tym sezonie liczba zachorowań na grypę zaczęła dynamicznie rosnąć o miesiąc wcześniej w porównaniu do lat ubiegłych. Jednak lekarze ostrzegają, że najwyższy poziom infekcji jeszcze przed nami. Według prognoz przewidywany jest on na drugą połowę stycznia.

– Co roku regularnie monitorujemy liczbę wizyt z rozpoznaniami infekcyjnymi. Analiza statystyczna rozpoznań stawianych na wizytach przez naszych lekarzy pozwala wykryć nagły wzrost zachorowań na grypę. Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie wskazać początek szczytu infekcyjnego i skutecznie się do niego przygotować – mówi Małgorzata Kiljańska, dyrektor ds. rozwoju operacyjnego Medicover.

Szczyt infekcyjny trwa 6-8 tygodni. Nagły wzrost zachorowań dotyczy w większości wypadków najpierw dzieci, a następnie, z opóźnieniem kilku dni, także dorosłych. Grypa jest związana z cięższym przebiegiem niż zwykłe przeziębienie i może wiązać się z groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy mięśnia sercowego. Dlatego ważne jest, aby umieć odróżnić grypę od przeziębienia i pozostać w domu do momentu całkowitego powrotu do zdrowia.

W czasie szczytu infekcji zapotrzebowanie na wizyty w opiece podstawowej rośnie o 15-30 proc. Dlatego, w celu zapewnienia pacjentom szybkiego dostępu do lekarza, Medicover nie tylko przedłuża czas działania swoich placówek i zwiększa liczbę godzin lekarzy, ale dysponuje również specjalnymi rozwiązaniami na czas sezonu infekcyjnego. Pacjenci mogą skorzystać m.in. z wizyt dedykowanych infekcjom, które dostępne są dla dorosłych i dla dzieci także w weekendy. Drugim rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, są dostępne 7 dni w tygodniu, również w święta, porady telemedyczne lekarzy internistów i pediatrów, realizowane za pośrednictwem TeleCentrum.

– Aby w szczycie infekcyjnym uniknąć zachorowania, warto wprowadzić w życie także kilka zaleceń –dbać o zdrową dietę zawierającą warzywa i owoce, utrzymywać aktywność fizyczną przez cały rok, spać przynajmniej 7 godzin na dobę, często wietrzyć pomieszczenia, ubierać się odpowiednio do pogody, często myć ręce ciepłą wodą i mydłem, unikać kontaktu z osobami przeziębionymi i zatłoczonych pomieszczeń, a w miejscach publicznych starać się nie dotykać rękami nosa, ust lub oczu. Najlepszą ochroną przeciw grypie jest szczepionka – każdy, kto się jeszcze nie zaszczepił, niech zrobi to teraz. – mówi Agnieszka Motyl,  specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog z Medicover.

Polecane artykuły
AIAktualnościWiadomości

Co trzecia duża firma korzysta ze sztucznej inteligencji

AktualnościWiadomości

Temu i Shein: Habeck chce zniesienia granic bezcłowych

AktualnościWiadomości

UE obniża planowane cła na niektóre samochody elektryczne

AktualnościWiadomości

Producenci samochodów zmniejszają produkcję - wzrasta eksport

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły