Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Producent strzykawek odchudzających planuje wart miliard dolarów projekt w Niemczech

Według wtajemniczonych amerykański gigant farmaceutyczny Eli Lilly zamierza zainwestować miliardy w Niemczech. Jak poinformowała w środę wieczorem agencja informacyjna Reuters od kilku osób zaznajomionych ze sprawą planowana jest budowa nowej fabryki w Nadrenii-Palatynacie. W przeciwieństwie do innych dużych projektów, takich jak producenci chipów w Niemczech Wschodnich, Lilly działa bez dotacji publicznych, a zatem bez niemieckich podatków.

„To inwestycja rzędu jednocyfrowych miliardów” – powiedział informator. Potrzebnych byłoby do tego wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Rzecznik Lilly w Niemczech odmówił komentarza. Firma zaprosiła jednak ludzi na piątkową konferencję prasową do Berlina, w której wezmą udział także wicekanclerz i federalny minister gospodarki Robert Habeck (54 l.) i minister zdrowia Karl Lauterbach (60 l.).

Na spotkaniu Lilly twierdzi, że chce ogłosić „dalekosiężne projekty inwestycyjne” w Niemczech. Amerykański gigant farmaceutyczny działa w Niemczech od 1960 roku i zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według grupy sprzedaż w Niemczech w 2022 roku wyniosła 905 mln euro. Lilly jest najcenniejszą notowaną na świecie spółką z branży opieki zdrowotnej, wycenianą na około 580 miliardów dolarów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła niedawno zastrzyk odchudzający Lilly Zepbound, torując drogę jeszcze większemu popytowi. Lek zawierający substancję czynną tyrzepatid został dopuszczony do stosowania w leczeniu cukrzycy od 2022 roku pod nazwą Mounjaro. Jednak w Stanach Zjednoczonych nie udało się go jeszcze zastosować bezpośrednio w leczeniu otyłości.

Duńska firma farmaceutyczna obecnie również dobrze zarabia na swoim hicie „Wgovy”. Lek nie tylko pomaga schudnąć, ale według najnowszych badań zapobiega także chorobom układu krążenia. Grupa złożyła obecnie wnioski o zatwierdzenie leku Meikdament w USA i UE w określonych wskazaniach. Decyzje w tej sprawie spodziewane są w 2024 roku. Szum wokół „Wgovy” uczynił obecnie Novo Nordisk grupę o najwyższej wartości giełdowej w Europie. Inwestycja w Niemczech byłaby sukcesem także dla rządu federalnego, który od dawna zabiega o przyciągnięcie do tego kraju firm farmaceutycznych. Minister Lauterbach chce przyspieszyć badania kliniczne tzw. ustawą o badaniach medycznych. Inne środki mają również na celu poprawę środowiska dla producentów farmaceutycznych w Niemczech. Plan Lilly pokazuje, że Niemcy nie są tak nieatrakcyjną lokalizacją, jak niektórzy myślą, powiedział informator. W innym miejscu powiedziano: „Spowoduje to dalsze inwestycje innych firm w tej lokalizacji”.

W przeszłości zdarzały się duże inwestycje, zwłaszcza w Niemczech Wschodnich, ale zawsze ze znacznym posagiem z sektora publicznego. Ostatnio do Brandenburgii przyciągnęli główni inwestorzy, tacy jak producent samochodów elektrycznych Tesla. Amerykański gigant chipów Intel buduje fabrykę w Magdeburgu, a tajwański producent chipów TSMC wraz z firmami partnerskimi buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Jak Rihanna została miliarderką – bez nowej muzyki

AktualnościWiadomości

Urządzenia sieciowe powinny stać się bezpieczniejsze

AktualnościWiadomości

Ikea odnotowuje znaczny spadek sprzedaży

AktualnościITWiadomości

TikTok firmy ByteDance likwiduje setki miejsc pracy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *