Sytuacja polityczna w Bangladeszu jest niestabilna. Producenci odzieży początkowo nie planują jednak żadnych konsekwencji. Dotyczy to również dyskonta tekstylnego Kik. Stowarzyszenie mody GermanFashion nie odnotowało jeszcze większego wpływu na branżę po niedawnych niepokojach w Bangladeszu . Na pytanie nie można potwierdzić, że zamówienia zostaną anulowane i przeniesione do innych krajów. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na miejscu ponownie się uspokoiła. Produkcja jest stabilna, a jedyną przeszkodą są zaległości w porcie.
Dyskont tekstylny Kik również nie planuje przenoszenia produkcji. „Bangladesz jest i pozostaje dla nas szczególnie ważnym krajem produkcyjnym” – powiedział rzecznik. Według firmy sieć dostawców Kik obejmuje około 100 fabryk tekstylnych w Bangladeszu. Szwedzka sieć odzieżowa Hennes & Mauritz (H&M) poinformowała Niemiecką Agencję Prasową , że wszystkie fabryki jej dostawców w Bangladeszu są obecnie otwarte. Spółka nie zmieniła długoterminowej strategii w kraju i na bieżąco ocenia sytuację – powiedział rzecznik. Sprzedawcy detaliczni z branży odzieżowej Zara i Hugo Boss, którzy produkują również odzież w Bangladeszu, początkowo nie odpowiedzieli na prośbę dpa.
Wiceprezes GermanFashion Justus Lebek powiedział: Uważnie monitorują sytuację i spodziewają się niewielkich opóźnień w terminach, „których końcowy konsument nie zauważy”. Twierdzono, że podczas pandemii korony produkcja w Chinach zatrzymała się na miesiące, ale nadal nie było żadnych wąskich gardeł. Dlatego wiele firm zajęło ostatnio szerszą pozycję. Na przykład coraz ważniejsze stały się bliższe lokalizacje produkcyjne w Afryce Północnej.
Armia w Bangladeszu chce chronić fabryki tekstylne
Według stowarzyszenia mody wspomniani producenci utrzymują bliskie relacje ze swoimi zakładami produkcyjnymi w Bangladeszu, które rozwinęły się na przestrzeni lat. Sierpień nie jest zatem mocnym miesiącem produkcyjnym dla średnich firm modowych. Trwa dostawa towaru jesienno-zimowego i rozpoczyna się kolejny cykl produkcyjny. GermanFashion reprezentuje 350 firm z branży.
Po Chinach Bangladesz jest najważniejszym krajem importującym odzież dla branży modowej w Europie i Niemczech. Działa tam prawie 4000 fabryk tekstylnych, które zatrudniają ponad cztery miliony ludzi, głównie kobiet. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2023 roku z Bangladeszu do Niemiec sprowadzono towary o łącznej wartości 7,1 mld euro.
Po zamieszkach w Bangladeszu, w wyniku których zginęły setki osób, przedstawiciele wojska i przemysłu ogłosili, że będą chronić pracę ważnych dla kraju fabryk tekstylnych. Izba Handlowa Bangladeszu informowała już wcześniej, że w wielu fabrykach tekstylnych doszło do grabieży, zniszczeń i podpaleń. W związku z tym wiele przedsiębiorstw zostało tymczasowo zamkniętych.