Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseWiadomości

Prezes EBC chce położyć kres podstawowym stopom procentowym

Po długim czasie Europejski Bank Centralny ponownie nieznacznie obniżył stopy procentowe. Lagarde jasno stwierdza: walka z inflacją „jeszcze się nie skończyła”. Po ostatniej obniżce kluczowych stóp procentowych prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde jasno stwierdza: nie należy spodziewać się dalszych szybkich obniżek stóp procentowych. Inflacja w strefie euro „jest obecnie na dobrej drodze, aby osiągnąć poziom dwóch procent do końca przyszłego roku” – stwierdza Lagarde w artykule opublikowanym w sobotę przez EBC w Internecie i kilku europejskich mediach. „Zrobiliśmy ogromny postęp, ale nasza walka z inflacją jeszcze się nie skończyła”.

„Minie jednak jeszcze sporo czasu, zanim inflacja zostanie całkowicie wypędzona z gospodarki. Do tego czasu nie wszystko pójdzie gładko. Na tej drodze wymagana będzie czujność, zaangażowanie i wytrwałość” – pisze prezes EBC. 

„Dlatego stopy procentowe muszą pozostać restrykcyjne tak długo, jak to konieczne, aby zapewnić długoterminową stabilność cen. Innymi słowy: musimy przez jakiś czas trzymać nogę na hamulcu, choć nie tak mocno jak wcześniej” Lagarde wyjaśniła.

„Decydującym czynnikiem dla naszych przyszłych decyzji w zakresie polityki pieniężnej będzie to, czy będziemy mogli w dalszym ciągu obserwować, że inflacja wraca do wartości docelowej w odpowiednim czasie, że presja cenowa w całej gospodarce osłabnie oraz że nasza polityka pieniężna w dalszym ciągu będzie skuteczna wobec inflacja Te czynniki zadecydują, kiedy „nadejdzie czas na dalsze zwolnienie hamulców” – wyjaśnił szef banku centralnego.

W czwartek EBC obniżył podstawowe stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych po gwałtownej podwyżce stóp procentowych mającej na celu walkę z inflacją od lipca 2022 r. Stopy procentowe utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie przez prawie dziewięć miesięcy.

Oprocentowanie depozytów, jakie banki otrzymują za zaparkowane środki, wynosi obecnie 3,75%. Po obniżce stopa procentowa, po jakiej instytucje kredytowe mogą pozyskać pieniądze z banku centralnego, wynosi 4,25 proc.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Rafel RAT atakuje Androida. Na celowniku hakerów głównie nieaktualizowane systemy

AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: