Według doniesień włoskich mediów prawie 50 pracowników Muzeów Watykańskich grozi pozwem zbiorowym przeciwko Stolicy Apostolskiej z powodu „niedopuszczalnych warunków pracy”. Pracownicy, w tym strażnicy muzealni, konserwator i pracownik księgarni, napisali zapalający list do administracji państwowej (gubernatora) małego Państwa Kościelnego, żądając lepszych warunków pracy, jak podał dziennik „Corriere della Sera” .
Pracownicy wezwali już wcześniej osławioną prawniczkę watykańską Laurę Sgrò, która według „Corriere della Sera” wysłała list do hiszpańskiego kardynała Fernando Vérgeza Alzagi, przewodniczącego gubernatoratu, a tym samym faktycznego szefa rządu Watykanu. Mówi: „Wasza Eminencja, warunki pracy naruszają godność i zdrowie każdego pracownika”. Jeśli zasady pracy nie ulegną zasadniczej zmianie, chcą wspólnie pozwać Watykan.
Pracownicy skarżą się na, ich zdaniem, niską płacę i niewystarczającą ochronę zdrowia. 49 z łącznie około 700 pracowników jest również zaniepokojonych brakiem środków bezpieczeństwa w muzeach. Każdego dnia wpuszcza się do 30 000 odwiedzających, chociaż maksymalna liczba odwiedzających wynosi 24 000 dziennie. Ponadto, jak podaje „Corriere della Sera”, niewielka liczba żandarmów stwarza problemy dla strażników, którzy czasami są atakowani przez napastliwych gości.
Taki pozew zbiorowy byłby pierwszym w Watykanie rządzonym przez papieża Franciszka. Wciąż nie jest jednak jasne, jak dokładnie będzie przebiegał proces. Pracownicy stwierdzili jednak, że nie widzą innego wyjścia niż wejście na giełdę. Mówi się, że w przeszłości próbowali osiągnąć porozumienie ze Stolicą Apostolską – bez powodzenia. Frustracja jest więc oczywiście ogromna: „Papież mówi o prawach, a my jesteśmy postrzegani jedynie jako dobro” – czytamy w jej liście.
Związki zawodowe nie są dozwolone w Watykanie. Rzecznik Muzeów Watykańskich odmówił komentarza w tej sprawie. Wraz z Luwrem w Paryżu i Muzeum Brytyjskim w Londynie Muzea Watykańskie należą do najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Posiadają bezcenną kolekcję dzieł sztuki, w tym słynną Kaplicę Sykstyńską autorstwa Michała Anioła.