Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Praca rodziców w nowej normalności

 

Zmieniająca się sytuacja pandemiczna to dodatkowe wyzwanie dla pracujących rodziców – także tych wykonujących obowiązki zdalnie. Szczególną uwagę opinii publicznej przyciąga obecnie możliwość dalszego ograniczenia działania szkół i przedszkoli – po przeniesieniu od 17 października do trybu hybrydowego lub zdalnego liceów i szkół wyższych. 2/3 rodziców pracujących zdalnie badanych przez Pracuj.pl już pod koniec września uważało, że zamknięcie placówek edukacyjnych byłoby dla nich znaczącą komplikacją. Z jakimi jeszcze wyzwaniami muszą mierzyć się obecnie rodzice?

Z tekstu dowiesz się:

  • Jakie wyzwania stoją przed rodzicami pracującymi zdalnie?
  • Czy ostatnie otwarcie szkół lub praca hybrydowa wpłynęły na ich sytuację?
  • Co sądzą o pracy z domu i jednoczesnym opiekowaniu się dziećmi?
  • Czy czują wsparcie przełożonych w nowych okolicznościach?

Szkoły: ulga i obawa rodziców

Pandemia wywarła ogromny wpływ na życie zawodowe Polaków. Jedną z bardziej doświadczonych z tego powodu grup stali się rodzice. Praca zdalna w wielu przypadkach umożliwiła im połączenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi, które zwłaszcza w okresie lockdownu przez wiele tygodni były zmuszone do przejścia w tryb nauczania zdalnego. Stała obecność dzieci w domu, konieczność pomocy w nauce, zapewnienie im dostępu do urządzeń połączonych z Internetem, a wreszcie organizowanie czasu wolnego spowodowało jednak, że tuż po wybuchu pandemii pracujący rodzice stanęli przed bardzo dużym wyzwaniem.

Wraz z postępem pandemii na jesieni część wyzwań rodziców powraca. Od 17 października 2020 szkoły średnie i wyższe w Polsce przejdą w tryb nauczania hybrydowego lub w pełni zdalnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach dołączą do nich także przedszkola i szkoły podstawowe, co może być dużym wyzwaniem dla pracujących rodziców.

Skalę rodzonych przez taką sytuację trudności pokazywały kwietniowe badania Pracuj.pl, zgodnie z którymi rodzice na początku pandemii charakteryzowali się szczególnym napięciem między życiem prywatnym i zawodowym (przeczytaj na ten temat więcej).

Nic więc dziwnego, że we wrześniu br. aż dwie trzecie rodziców pracujących zdalnie badanych przez Pracuj.pl przyznało, że otwarcie placówek edukacyjnych było dla nich dużym ułatwieniem. Czas obecności dzieci w szkole łatwiej poświęcić na pracę. Jednocześnie jednak dwie trzecie rodziców obawiało się powrotu do sytuacji sprzed wakacji, gdy zamknięto przedszkola i szkoły.

Pracodawcy ze zrozumieniem

Przepytani przez Pracuj.pl rodzice przyznają, że łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi jest bardzo wymagające, a wręcz trudne. Ich zdaniem łatwiej w tej sytuacji mają osoby bezdzietne, które mają mniej obowiązków domowych. W okresie pandemii opiekunowie pracujący zdalnie przyznają, że częściej niż przed jej wybuchem zmuszeni są do pracowania w niestandardowych godzinach: wcześnie rano, wieczorem lub w nocy, a więc w czasie, gdy dzieci im nie przeszkadzają.

Na szczęście, jak wynika z raportu Pracuj.pl, zdecydowana większość rodziców przyznaje, że przełożeni rozumieją niełatwą sytuację w jakiej się znaleźli. Są wyrozumiali i zdają sobie sprawę, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domu z jednoczesnym opiekowaniem się dziećmi jest trudne.

Bohaterowie dnia codziennego

Analizując wyniki badań z września, nie da się nie zauważyć ich podobieństwa do wyników badań przeprowadzonych wiosną – z okresu ścisłego lockdownu. Respondenci nadal przyznają, że mierzą się z trudnościami. Wielu z nich zaczyna jednak dostrzegać pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach.

Z badań Pracuj.pl przeprowadzonych w kwietniu i wrześniu wyłania się obraz rodziców jako grupy szczególnie dotkniętej trudnościami łączonymi tradycyjnie z wykonywaniem pracy zdalnej. Zaliczały się do nich m.in. praca po godzinach czy trudności z koncentracją i pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego. Jako rodzic kilkulatków sam doświadczyłem, że stała obecność wszystkich domowników w miejscu tzw. home office nie sprzyja wykonywaniu zdań. To doświadczenie, które jest wspólne dla milionów pracowników w Polsce – podsumowuje Łukasz Marciniak, Dyrektor Sprzedaży w eRecruiter.

 

 

 

 

Jak już po kwietniowych badaniach podkreślała Konstancja Zyzik, ekspertka Grupy Pracuj, praca zdalna rodziców przypominała na początku pandemii w wielu wypadkach wręcz adaptację do zupełnie nowego miejsca pracy. Grupa ta w wielu wypadkach bardzo dobrze przystosowała się do nowych warunków, ale wciąż musi się mierzyć z wieloma napięciami. Pandemia koronawirusa rodzi potencjalne ryzyko przynajmniej częściowego zamknięcia kolejnych szkół podstawowych i przedszkoli. Warto śledzić uważnie opinie i postawy rodziców związane z tym ryzykiem i stojącymi przed nimi wyzwaniami.

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: