Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Porsche zapłaci 40 milionów euro i zakończy aferę Hücka

 

Uwe Hück (59 l.) był potężnym człowiekiem w Stuttgarcie, bo przez 22 lata kierował radą zakładową Porsche. Rozmawiał z głównym udziałowcem Wolfgangiem Porsche (76), późnym wieczorem zadzwonił do członków zarządu i podyktował, co mają zrobić w ciągu najbliższych kilku dni. Potem nagle zrezygnował 4 lutego 2019 roku. Oficjalnie odszedł do kampanii na rzecz SPD. Ale szybko stało się jasne, że było w tym coś więcej.

Teraz, ponad dwa i pół roku później, prokuratura zamknęła sprawę przeciwko Hückowi – a także zakończyła dalsze śledztwa przeciwko Porsche. Prokuratura w Stuttgarcie poinformowała w środę. Hück musi płacić średnio sześciocyfrową kwotę organizacjom charytatywnym, ponieważ wykorzystał pieniądze z rady zakładowej do celów prywatnych. Firma Porsche musi zapłacić łącznie 40 mln euro, ponieważ w latach 2009-2016 zamieściła niepełne lub nieprawidłowe informacje podatkowe. To przynajmniej ułatwiło pracownikom obniżenie podatków, co z kolei przyniosło korzyści producentowi samochodów.

To kończy historię w Porsche, która była niewygodna dla wielu zaangażowanych osób. W ciągu 22 lat pełnienia funkcji przewodniczącego rady zakładowej Hück zbudował wyjątkową pozycję władzy. Po jego odejściu pojawiło się wiele zarzutów, z których wszystkie opowiadały historię przywódcy robotniczego, stojącego na uboczu: Hück powołał wybraną i zwolnioną radę zakładową jako swojego kierowcę na dobre dziesięć lat. Szofer nie był dla niego dostępny w umowie. Przewodniczący rady zakładowej płacił za mało, kiedy korzystał z pomieszczeń firmy i cateringu na prywatne przyjęcia; W związku z tym nie zapłacił podatku od świadczeń pieniężnych lub zapłacił zbyt niski podatek. Lista zarzutów była długa; Hück nie był w stanie obronić ich wszystkich.

Prokuratura zajmuje się obecnie dwiema kwestiami. Z jednej strony pojawiło się pytanie, czy Porsche wypłaciło przewodniczącemu rady zakładowej niedopuszczalne wynagrodzenie wynikające z konstytucji zakładowej. Postępowanie zostało umorzone, ponieważ zarzut „nie został potwierdzony z wystarczającą pewnością do postawienia zarzutów”, jak twierdzi prokurator.

Porsche akceptuje mandat

Ponadto istniało podejrzenie, że Hück wykorzystywał środki z rady zakładowej do celów prywatnych w okresie od 2013 do 2018 r. – według wiedzy członków zarządu Porsche. Dochodzenia przeciwko czterem obecnym i byłym członkom zarządu zostały zakończone z powodu małej szkodliwości.  Śledztwo przeciwko Hückowi zostało również zakończone w związku z wymogiem pieniężnym, ponieważ dowody przestępstwa nie musiały być przechowywane, a interes publiczny w oskarżeniu został wyeliminowany poprzez wpłatę na rzecz organizacji non-profit.

Zgodnie z zapowiedzią kara dla samego Porsche jest podzielona na dwie części: za popełnione wykroczenie administracyjne nałożono 9,9 mln euro grzywny, 30,1 mln euro należało zapłacić za korzyści ekonomiczne. Wszczęto również postępowanie karne w związku z podejrzeniem naruszenia obowiązku nadzoru wobec sześciu obecnych i byłych członków zarządu spółki zależnej Volkswagena. To zostało przerwane. „Chociaż śledztwa ujawniły konkretne naruszenia na poziomie roboczym Porsche AG, to jednak nie można było ustalić indywidualnej odpowiedzialności za naruszenie obowiązków nadzorczych” – powiedział prokurator.

Według własnych oświadczeń Porsche zaakceptowało grzywnę i zrzekło się odwoławczych środków prawnych. Prokuratura poinformowała, że ​​postępowanie zostało prawomocnie zakończone.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: