Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

LifestyleWiadomości

Polacy kłócą się o pieniądze

 

Aż co trzecia polska para codziennie kłóci się o pieniądze. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez PROFI CREDIT na grupie 4000 respondentów.

Podobne statystyki charakteryzują naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacja, odpowiednio 29% i 31%). Jeszcze gorzej jest w Bułgarii, gdzie nawet co drugi spór pary dotyczy pieniędzy, które – jak to wynika z badań – są drugą po niewierności przyczyną rozstań i rozwodów.

„Wydatki są powodem kłótni w przypadku aż 2/3 Polaków (61%). Budżet domowy to zasadnicza przyczyną sporów w co siódmym gospodarstwie domowym. Ponad 1/4 kłótni o pieniądze dotyczy finansów i pożyczek w ogóle” – komentuje wyniki raportu Dyrektor Działu Marketingu PROFI CREDIT Jarosław Czulak.

Zazwyczaj ludzie znają z góry przeznaczenie swojej pożyczki, jednakże większą część czasu zajmuje im zastanawianie się nad instytucją pożyczkową, terminem spłaty i wysokością rat. Czesi zachowują się podobnie do Polaków. W Słowacji 54% kłótni spowodowanych jest wydatkami, a aż w co szóstym gospodarstwie domownicy nie rozmawiają ze sobą z powodu niezadowalających dochodów.

Aż ¼ kłótni dotyczy pieniędzy wydanych na odzież, buty i torebki. Słowacy kłócą się głównie o pieniądze wydawane na kosztowne pasje. To ostatnie przeszkadza głównie kobietom.

W Czechach ¼ kłótni koncentruje się na jedzeniu i kosztach poniesionych w związku z nim.

W Bułgarii natomiast większość sporów, bo aż ¼, dotyczy wydatków poniesionych na urządzanie mieszkanie.

Pieniądze skłócają rodziny, czego dowodem są pożyczki zaciągnięte u najbliższych.

W Europie, 45 % Czechów i Słowaków korzysta z możliwości zaciągnięcia długu u rodziny, jednak jak sami potwierdzają, niejednokrotnie wiąże się to z różnymi problemami i sporami. 43% Polaków posiłkując się mottem „pieniądze psują relacje”, woli zaciągnąć kredyt w banku lub skorzystać z oferty instytucji niebankowych; wśród mieszkańców Bułgarii sytuacja wygląda podobnie. Zgodnie z wynikami badań, to rodzina i najbliżsi znajomi są najlepszymi doradcami finansowymi.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

PGS promuje swoją markę piwa BRNX i planuje szerszą dystrybucję w ogólnopolskich sieciach spożywczych

AktualnościWiadomościZegarki

Szkieletowe zegarki - TOP5 najciekawszych modeli

AktualnościWiadomości

Strach przed nową falą pandemii uderzył w giełdy

AktualnościWiadomości

Efektywność rekrutacji – wyniki badania eRecruiter

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: