Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Po raz pierwszy obrót żywnością przekracza 200 miliardów euro

Sektor sprzedaży detalicznej żywności w Niemczech osiągnął w 2023 r. rekord sprzedaży i po raz pierwszy przekroczył granicę 200 miliardów euro. Detaliści byli w stanie zwiększyć swoje nominalne przychody o prawie 5 procent do 204,5 miliarda euro. Jednak w ujęciu realnym, tj. skorygowanym o wzrosty cen, zanotowały one znaczny spadek. Tak wynika z danych opublikowanych przez instytut badań handlu detalicznego EHI. Wzrost sprzedaży jest więc niższy od inflacji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny żywności wzrosły w ubiegłym roku o ponad 12 proc.

Według EHI największe nominalne wzrosty sprzedaży odnotowały dyskonty spożywcze, takie jak Aldi i Lidl, ze wzrostem o prawie 7 proc. „W napiętej sytuacji gospodarczej Niemcy najwyraźniej polegają na obietnicach cenowych tych dealerów” – powiedział ekspert EHI Marco Atzberger. Zmieniające się kryzysy miały istotny wpływ na zachowania zakupowe i sukces poszczególnych rodzajów przedsiębiorstw. Pomimo wzrostu cen supermarkety w 2023 roku zwiększyły sprzedaż nominalną jedynie o nieco ponad 4 proc.

Największy udział w handlu detalicznym żywnością w Niemczech mają dyskonty, wynoszące dobre 46 procent, podczas gdy sieci supermarketów takie jak Edeka i Rewe stanowią około 42 procent. Reszta trafia do hipermarketów i małych sklepów spożywczych. Według EHI w ubiegłym roku w Republice Federalnej Niemiec działało 36 858 sklepów spożywczych, o 5 procent mniej niż w 2013 roku. Obecnie działa około 16 000 dyskontów i ponad 12 200 supermarketów.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły