Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Pionier sztucznej inteligencji Hochreiter rzuca wyzwanie OpenAI wraz z firmą

Sepp Hochreiter położył podwaliny pod badania nad sztuczną inteligencją na początku lat 90. Teraz podejmuje nową próbę wdrożenia europejskiej odpowiedzi na ChatGPT. Znany niemiecki badacz Sepp Hochreiter chce zakładając nową firmę rzucić wyzwanie dominacji lidera rynku sztucznej inteligencji, OpenAI.

Zdobywca niemieckiej nagrody za innowacyjność AI ogłosił, że wraz z austriackimi partnerami przemysłowymi we współpracy z Uniwersytetem w Linzu założy firmę NXAI . Finansowanie firmy zapewni możliwość opracowania nowego podejścia do europejskiego modelu językowego sztucznej inteligencji, który będzie konkurencyjny na całym świecie.

W latach 90. Hochreiter wynalazł algorytm Long Short-Term Memory (LSTM), który radykalnie ulepszył wiele zastosowań sztucznej inteligencji, w tym tłumaczenie języków, przewidywanie chorób na podstawie danych medycznych i rozpoznawanie mowy na smartfonach. Według jego prezentacji nowa edycja LSTM ma duże szanse nie tylko przeciwstawić się modelom AI wykorzystywanym przez Google i OpenAI , ale także je przewyższyć.

Ramy finansowe powinny być wystarczające

W założenie firmy zaangażowany jest także start-up Netural X z Linzu i Pierer Digital Holding z austriackiej grupy przemysłowej Pierer. Osoby zaangażowane nie przekazały żadnych informacji na temat szczegółów działalności. Ramy finansowe powinny jednak być wystarczające, aby algorytm Hochreitera mógł być dalej badany i wdrażany na dużą skalę.

„NXAI zapewnia niezbędną moc obliczeniową, dzięki czemu model wielkojęzykowy można trenować i skalować przy użyciu dużych ilości danych”. Hochreiter wyjaśniał w wywiadach, że potrzebuje 54 milionów euro rocznie, aby rzucić wyzwanie OpenAI – 4 miliony na personel i 50 milionów na moc obliczeniową.

Bernhard Schölkopf, dyrektor Instytutu Systemów Uczenia im. Maxa Plancka w Tybindze, podczas ceremonii wręczenia nagrody AI Innovation Award podkreślił międzynarodowe znaczenie metody sztucznej inteligencji wymyślonej przez Hochreitera. LSTM to „naprawdę podstawowy i jeden z najbardziej znanych algorytmów w historii”. Zdaniem firmy, dzięki nowej edycji, którą Hochreiter nazywa xLSTM, system rozumie znaczenie tekstów lepiej niż poprzednie modele językowe, dzięki czemu może także rozumieć i tworzyć skomplikowane teksty.

Moc obliczeniowa jest znacznie niższa

W porównaniu do modeli wykorzystywanych przez Google i OpenAI, moc obliczeniowa wymagana w modelu Hochreitera ma być znacznie niższa. Dzięki zwiększonej wydajności i wydajności przetwarzania tekstu technologia xLSTM wyznaczy nowy standard w przetwarzaniu języka AI.

Przed założeniem NXAI innym start-upom z Europy również udało się przynajmniej częściowo rzucić wyzwanie dominacji AI amerykańskich gigantów technologicznych. Tłumacz AI z kolońskiego start-upu DeepL produkuje lepsze tłumaczenia niż Tłumacz Google. Jednak Tłumacz Google obsługuje więcej języków.

Polecane artykuły
Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

AktualnościWiadomości

Weight Watchers traci Oprah Winfrey – akcje gwałtownie spadają

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: