Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Nvidia po raz pierwszy warta ponad 3 biliony dolarów

Boom na sztuczną inteligencję spowodował, że wartość rynkowa amerykańskiego producenta chipów Nvidia przekroczyła granicę trzech bilionów dolarów. W środę decydującym czynnikiem był wzrost cen o dobre pięć procent, do 1224,40 dolarów. W notowaniach po godzinach akcje zwyżkowały o niemal jeden procent.

Wraz ze wzrostem cen Nvidia nieznacznie wyprzedziła Apple i jest obecnie numerem dwa pod względem wartości rynkowej po Microsoft. Gigant oprogramowania zyskał przychylność inwestorów także dzięki swojemu biznesowi związanemu ze sztuczną inteligencją. Obstawiają, że Microsoft może na przykład wprowadzić technologię OpenAI, twórcy ChatGPT, do codziennego życia biurowego. Oczekuje się jednak, że Apple ogłosi także sztuczną inteligencję podczas swojej wewnętrznej konferencji programistów WWDC w przyszłym tygodniu. Według doniesień medialnych może to obejmować partnerstwo z OpenAI.

Nvidia na tym wszystkim zyskuje: chipy firmy odgrywają kluczową rolę, szczególnie w szkoleniu oprogramowania ze sztuczną inteligencją w centrach danych. Nvidia sprzedaje tysiące układów scalonych m.in. Microsoftowi, Google i grupie Meta na Facebooku .

To powoduje, że wyniki biznesowe Nvidii – a co za tym idzie także cena giełdowa – gwałtownie rosną. Tylko w ostatnim kwartale sprzedaż wzrosła z 7,2 miliarda dolarów w roku poprzednim do 26 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 262 procent. Popyt pozostaje duży: oczekuje się, że wąskie gardła w nowych, wydajniejszych układach Nvidii utrzymają się jeszcze przez nadchodzący rok. Na początku boomu na sztuczną inteligencję na początku 2023 roku akcje spółki nadal kosztowały około 150 dolarów. Tylko w tym roku cena wzrosła z około 500 dolarów do ponad 1200 dolarów.

Technologia Nvidia została pierwotnie opracowana dla kart graficznych. Ale potem okazało się, że idealnie nadają się również do pracy obliczeniowej w zastosowaniach sztucznej inteligencji. Chipy Nvidii stały się zatem kluczową technologią dla przyszłości sztucznej inteligencji, a grupa czerpie także korzyści z biznesu związanego z powiązanym oprogramowaniem i usługami.

Technologia Nvidii nie jest już wykorzystywana tylko w szkoleniach, ale także w obsłudze aplikacji AI – podkreśla dyrektor generalny Jensen Huang (61 l.). Potencjalnie istnieje w tym jeszcze bardziej stabilny biznes. Chociaż szkolenie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, jest konieczne tylko raz na model AI. Huang zakłada także, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie generować wszelkiego rodzaju treści, które obecnie pobierane są z baz danych.

Nvidia aktywnie działa także w branży tzw. cyfrowych bliźniaków, za pomocą których firmy mogą optymalizować procesy w swoich fabrykach z wykorzystaniem wirtualnych kopii. Grupa zajmuje się także sprzedażą komputerów do samochodów zautomatyzowanych i autonomicznych. Rywale tacy jak Intel i AMD próbują wciągnąć się w boom na sztuczną inteligencję, ale jak dotąd nie udało im się zagrozić pozycji lidera Nvidii.

W wyniku wzrostu cen współzałożyciel i szef firmy Huang stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Według agencji Bloomberg posiada 3,5 proc. akcji. Dlatego Bloomberg szacuje obecnie swoje aktywa na 107 miliardów euro – z czego duża część pochodzi z obecnego pakietu akcji Nvidii. Obecnie zajmuje 13. miejsce w tabeli miliarderów Bloomberga. W rankingu dominują założyciele lub szefowie amerykańskich firm technologicznych. Na szczycie jest jednak Europejczyk Bernard Arnault z majątkiem wartym 210 miliardów dolarów. Jest szefem i głównym udziałowcem francuskiej grupy produkującej towary luksusowe LVMH .

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: