Artykuł miesiąca: Trendy IT w branży telekomunikacyjnej w 2019 roku

AktualnościWiadomości

Nowa Podgórna okiem inwestora

Rozwój metropolii wpływa na rynek nieruchomości, dzięki temu rozwija się on bardziej dynamicznie i oferuje mieszkańcom coraz to ciekawsze inwestycje, które stają się nową, ale integralną częścią miasta. W ten sposób Structure Capital postrzega Poznań i realizowany projekt Nowa Podgórna.

Structure Capital to fundusz deweloperski skoncentrowany na rozwoju nieruchomości w centralnych lokalizacjach największych miast. Nowa Podgórna to szansa dla centrum Poznania i zapowiedź dalszych inwestycji, na które ten obszar zasługuje. Inwestor dostrzega ogromny potencjał projektu Nowa Podgórna właśnie w lokalizacji i stawia na główne założenia tzw. „nowego urbanizmu”, u którego podłoża leży potrzeba przywrócenia dawnego znaczenia „miejskości”. Duży wpływ na wygląd miast i ich architekturę mają czynniki ich rozwoju, które prowadzą do dobrych zmian, dlatego warto pokazywać historię w stanie zastanym i łączyć ją z nowoczesną architekturą. Miasta niemające nowej tkanki miejskiej zaczynają być skansenem. Dlatego „nowy urbanizm” nie tylko ma coraz większy wpływ na kształt miast, ale także pomaga ich mieszkańcom wieść lepsze życie. Zatem Nowa Podgórna powinna być projektem wpisującym się w światowe tendencje dialogu historii z architekturą – komentuje Alan Szawarski, Prezes Zarządu Structure Capital.

Przestrzeń dla miasta

Structure Capital inwestuje w Poznaniu, gdyż miasto to oceniane jest jako silna metropolia. Największy potencjał rozwoju widzi w Śródmieściu – do 2020 r. w samym tylko centrum miasta Fundusz chce powiększyć portfel nieruchomości 4-5 krotnie. Strategia ta jest konsekwentnie realizowana, gdyż fundusz Structure Capital jest właścicielem już trzeciej działki w okolicy – kupił działkę przy ulicy Zielonej 4 naprzeciwko Parku Fryderyka Chopina i Fary Poznańskiej,

Planując realizację Nowej Podgórnej, dwóch budynków przy ulicy Podgórnej 7 i 9, zakładamy stworzenie kompleksu hotelowego z funkcjami dodatkowymi, takimi jak: restauracja, nowoczesne sale konferencyjne, spa oraz fitness. Na górnych kondygnacjach mają znajdować się apartamenty mieszkalne z widokiem na całe centrum Poznania. Chcemy aby Nowa Podgórna stała się miejscem spotkań i integracji zarówno poznaniaków jak i turystów, dlatego w budynku, oprócz planowanych konceptów kulinarnych oraz baru, będzie znajdować się otwarta przestrzeń kulturalna. W ten sposób tkanka miejska zacznie żyć, dlatego ideologicznie jesteśmy przeciwni zamykaniu tego co powinno być dla lokalnej społeczności – twierdzi Alan Szawarski, Prezes Zarządu Structure Capital.

Ponadto na terenie kompleksu znajduje się zabytkowa Baszta Armatnia, która pierwszy raz zostanie udostępniona miastu. To jedyny wartościowy i historyczny element w tej inwestycji. Radni Starego Miasta od początku biorą udział we wspólnych rozmowach nt. ożywienia tej przestrzeni, a inwestor udowadnia, że nie chce odwracać się od potrzeb miasta.

Wyzwania

Structure Capital rozmawia z miastem i Miejskim Konserwatorem Zabytków. Niestety mamy rozbieżne zdania, dlatego realizacja Nowej Podgórnej przesuwa się w czasie. Miejski Konserwator Zabytków chce bardzo zachować budynek przy Podgórnej 7, ale nie jest w stanie cofnąć 20 lat niszczenia opuszczonego budynku, gdzie przez ostatnie 8 lat trwała rozgrzebana budowa, która dodatkowo to niszczenie potęgowała. Ponadto nie można przecież cofnąć złej konstrukcji budynku, której nie da się już naprawić. W takim stanie nabyliśmy nieruchomość pod numer 7, ale chcemy przywrócić blask zdegradowanej okolicy tworząc kompleksowo projekt Nowej Podgórnej. Structure Capital S.A. dostrzegł potencjał terenu, dlatego dokupiliśmy nieruchomość przy ulicy Podgórnej 9 – podsumowuje Alan Szawarski.

Fundusz chce ożywić zdegradowaną przez lata tkankę miejską wprowadzając zmiany jakościowe, prowadzące do poprawy jakości życia lokalnej społeczności. Jesteśmy otwarci na potrzeby mieszkańców, dlatego pokazujemy koncepcję inwestycji a nie chowamy jej do przysłowiowej szafy. Są to zmiany, które są niezbędne, jeżeli chcemy tworzyć przestrzenie otwarte dla wszystkich a nie tylko dla mieszkańców budynku. Realizacja inwestycji w ten sposób jest konieczna ze względu na zły stan kamienicy – nasza chęć wyburzenia nie jest podyktowana kwestiami ekonomicznymi. Elewacja z kamienia, którą zaproponowaliśmy jest znacznie droższa aniżeli odnowienie dotychczasowej elewacji. – mówi Alan Szawarski, Prezes Zarządu Structure Capital.

Budynek przy ulicy Podgórnej 7 jest nie do uratowania – zostało to potwierdzone ekspertyzami pracowników Politechniki oraz rzeczoznawcy ICOMOS i Ministerstwa Kultury. Co więcej, o losach budynku przy ulicy Podgórnej 7 decydować będzie Instytut Dziedzictwa Narodowego, który nie jest wartościowy architektonicznie, gdyż z pierwotnej formy nie zachowało się prawie nic. Budynek pod numerem 7, po dawnym oddziale chirurgicznym, był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany – w efekcie zatracił całkowicie cechy pierwotne, a obecny stan techniczny budynku nie zapewnia bezpiecznej eksploatacji. Zasadniczym zmianom uległa jego struktura przestrzenna, a przede wszystkim jej dwie elewacje, które znacząco zmieniły swój charakter.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku budynku pod numer 9, który jest w dużo lepszym stanie – elewacja ma zostać odnowiona do stanu oryginalnego, łącznie z planowanym przywróceniem bramy. Inwestor chce  dodać tam witryny, aby otworzyć dół budynku dla mieszkańców.

Koncepcja Nowej Podgórnej opracowana przez uznane biuro Easst Architects jest jedynym sposobem na uzdrowienie tkanki miejskiej w tej lokalizacji. Projekt powstał w oparciu o nowe trendy architektoniczne i rozwiązania technologiczne jako wyraz nowoczesności i nowych potrzeb kształtujących się w mieście. W innym przypadku  poznaniacy wciąż będą oglądać stojące ruiny i rudery, które są rozkradane i zasiedlane przez bezdomnych, i to w centrum Poznania, które powinno być wizytówką miasta.

________________

Środowisko architektów i urbanistów wspiera koncepcję projektu Nowa Podgórna.

 

Malwina Gruszecka – architekt z międzynarodowym doświadczeniem:

 

Projekt Nowa Podgórna to próba przywrócenia świetności terenu przylegającego do Starego Miasta w Poznaniu. Odbudowa kamienic przy Podgórnej 7 i 9 zapoczątkuje rewitalizację kwartału poprzez odtworzenie historycznej linii zabudowy, a proponowane funkcje wraz z wysokiej jakości architekturą będą stymulować aktywność w tym niegdyś tętniącym życiem miejscu. Zaproponowany język architektoniczny wraz z wybranymi materiałami nawiązuje do historycznej architektury tego miejsca. Budynki zaprojektowane przez pracownię Easst Architects nie są pastiszem ślepo odwzorowującym zrujnowane kamienice, ale ich współczesną interpretacją. Projekt Nowa Podgórna to szansa dla centrum Poznania i zapowiedź dalszych inwestycji, na które ten historyczny obszar miasta zasługuje.

Danuta Kłosek-Kozłowska – profesor doktor habilitowany inżynier architekt; wieloletnia przewodnicząca Komitetu Sterującego „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie przywrócenie obiektom dawnej świetności jest niewystarczające – należy je poddać nie tylko odnowieniu, ale dostosować istniejącą strukturę do współczesnych wymogów funkcjonalnych, technicznych i kulturowych. Stąd też w przypadku Nowej Podgórnej idea zabudowy pierzejowej czy idea XX-wiecznych kamienic jest istotna, ale forma wyrazu powinna być nowoczesna.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Jak uniknąć rozczarowania po hossie?

AktualnościWiadomości

Natrętny telemarketing na celowniku UODO

AktualnościInwestycjeWiadomości

Inwestycje w Polsce mogą nabrać tempa

AktualnościWiadomości

Ofiarami hejtu coraz częściej padają także firmy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: