Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościHRPracaWiadomości

Na co osoby poszukujące pracy muszą zwrócić uwagę

Mniejszy wybór, większe wymagania: Firmy, które obecnie mają wolne stanowiska na stanowiskach kierowniczych najwyższego szczebla, często stają przed podwójnym problemem. Po pierwsze, niedobór wykwalifikowanych pracowników i „wojna o talenty” powodują, że na stanowiska kierownicze niż dotychczas stara się mniejsza liczba wykwalifikowanych kandydatów. Po drugie, wymagania stawiane osobom w drodze wzrosły do ​​tego stopnia, że ​​samo doświadczenie i przywództwo już nie wystarczą.

Do osoby

Kaan Bludau (46 l.) jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Bludau Partners Executive Consultants GmbH. Odpowiada za podstawową działalność executive search i wspiera duże krajowe i międzynarodowe firmy oraz korporacje w obsadzaniu wyższego i strategicznie ważnych stanowisk kierowniczych najwyższego szczebla, w ocenie menedżerów oraz w strategicznym dostosowaniu organizacji korporacyjnych.

Nowe tematy determinują rozmowy kwalifikacyjne

Aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) zapewniają menedżerom potężne narzędzia umożliwiające szybsze reagowanie na nowe trendy. Czy będzie to błogosławieństwo, czy przekleństwo, czas pokaże. Ale jedno jest już pewne: menedżerowie najwyższego szczebla muszą nie tylko promować wykorzystanie technologii AI i tworzyć zasoby. Musisz także sam zrozumieć te technologie. „To coś nowego” – mówi Bludau.

Sama ambicja nie wystarczy

Elastyczność, perswazja, głębokie zrozumienie nowych technologii: Nowe wymagania oferują obecnie wiele możliwości osobom poszukującym pracy, ale stanowią także duże przeszkody. Sama ambicja nie wystarczy: wiele osób chce przewodzić w takim środowisku, ale tylko nieliczni mogą to zrobić Zrób to. „Nie każda osoba nadaje się na dyrektora zarządzającego. Wielu ważnych cech nie da się wytrenować” – mówi Bludau. Dotyczy to także empatii wobec pracowników, gdyż lojalność pracowników stała się znacznie ważniejsza w czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

Luki w umowach

A co jeśli nowo awansowany menadżer nie spełni oczekiwań? Firmy coraz częściej starają się zabezpieczyć w tej sytuacji. Często wykorzystują luki w umowach, aby pozbyć się nieprzyjemnych menedżerów, informuje berliński prawnik ds. pracy zajmujący się menedżerami najwyższego szczebla Christoph Abeln . Dla wielu menedżerów często nie jest to od razu oczywiste lub na początku nieistotne. Niektórzy są tak zaślepieni nową pozycją decyzyjną, prestiżem i premiami, że początkowo nie zauważają, że wpadają w pułapkę.

Przykład: Klient firmy Abeln zostaje mianowany dyrektorem zarządzającym spółki zależnej i w praktyce otrzymuje nowe zadania oraz nową umowę, która na papierze nadal zawiera stare zadania. Abeln nazywa te umowy sprzęgające. Problem z takimi umowami: W nowej roli dyrektor zarządzający jest organem firmy, a nie pracownikiem. Reprezentuje firmę na zewnątrz i nie ma żadnej ochrony przed zwolnieniem z powodu nieprzestrzegania „zasad pracy niebezpiecznej”. Ponosi zatem pełną odpowiedzialność w przypadku zaniedbań; w zależności od rodzaju spółki może ponosić odpowiedzialność także swoim majątkiem osobistym. Nie zmienił się jednak jego profil zadań. W ten sposób firmy mogą przypisać mu niezrealizowane zadania i zmusić go do zwolnienia, jeśli nie wykonuje zadań zgodnie z określonymi życzeniami, mówi Abeln.

Długie spory w sądach okręgowych

Dla zwolnionych dyrektorów zarządzających prawie zawsze oznacza to mat. Dzięki porozumieniom o sprzęganiu spory nie muszą być rozstrzygane przed właściwymi sądami pracy, ale przed sądami okręgowymi. Często oznacza to wyższe koszty i dłuższy proces. „Zwłaszcza dla młodszych dyrektorów zarządzających długi proces może również stanowić ryzyko dla kariery” – mówi Abeln. Osoba, która od lat jest w sądzie ze swoim byłym pracodawcą, często wydaje się mniej atrakcyjna dla przyszłego pracodawcy.

„Ale firmy to zauważyły ​​i dostrzegają niebezpieczeństwo wysyłania do firmy fałszywych sygnałów” – mówi konsultant HR. Potencjalni dyrektorzy zarządzający i menedżerowie najwyższego szczebla są obecnie częściej poddawani testom, aby sprawdzić, czy potrafią zintegrować się z istniejącym zespołem zarządzającym i czy ogólnie potrafią grać zespołowo. „Kandydaci muszą mieć to na uwadze, jeśli chcą zrobić karierę”.
Polecane artykuły
AIAktualnościWiadomości

Agenci sztucznej inteligencji pomogą osobom z niepełnosprawnościami korzystać z internetu

Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: