Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Musk chce wpuścić Starlink do Gazy „wyłącznie w celach czysto humanitarnych”

Internet satelitarny firmy SpaceX Elona Muska staje się tematem kontrowersyjnym na Bliskim Wschodzie. Izrael przeprowadził niedawno rozmowy ze SpaceX na temat wcześniejszej aktywacji Starlink w kraju, jak napisał minister komunikacji Shlomo Karhi w liście do swoich pracowników. Według SpaceX uruchomienie satelitarnego systemu Internetu w regionie zaplanowano wcześniej na 2024 rok.

Ale teraz Karhi jest wściekły na Muska. Miliarder z branży technologicznej napisał w weekend na X  (dawniej Twitterze): „Starlink będzie wspierać połączenia z uznanymi na arenie międzynarodowej organizacjami pomocowymi w Gazie”.

Odpowiedź Karhiego dla Muska  brzmiała: „Izrael użyje wszelkich dostępnych mu środków, aby z tym walczyć.” Powodem jest to, że Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, wykorzystałby system do celów terrorystycznych. „Nie ma co do tego wątpliwości, my to wiemy i Musk o tym wie”.

Między piątkiem a sobotą region był prawie całkowicie odcięty od Internetu  , ale obecnie wydaje się, że niektóre połączenia zostały naprawione. Obserwatorium internetowe Netblocks podało  : „Potwierdzone – dane sieciowe podawane w czasie rzeczywistym wskazują, że w Strefie Gazy połączenie internetowe jest przywracane.” SPIEGEL udało się skontaktować z dziennikarzem wideo w regionie.

Minister Karhi wskazał, że wykorzystanie Starlink byłoby możliwe pod jednym warunkiem: „Być może Musk byłby skłonny wspomnieć o uwolnieniu naszych porwanych dzieci, synów, córek i osób starszych jako warunku (korzystania ze Starlink). Wszyscy!” Dopóki tak się nie stanie, jego służba „odetnie wszelkie połączenia ze Starlink”.

Musk zareagował  stosunkowo ostrożnie: „Nie jesteśmy aż tak naiwni. Jak dotąd żaden terminal Starlink z Gazy nie podjął próby nawiązania połączenia. Jeśli tak się stanie, podejmiemy nadzwyczajne środki, aby potwierdzić, że jest on używany *wyłącznie* do celów humanitarnych.” SpaceX przeprowadzi również przegląd bezpieczeństwa zarówno z rządami USA, jak i Izraela, „zanim w ogóle „włączymy jeden terminal”.

Według informacji palestyńskich niemal całkowita awaria kanałów komunikacji elektronicznej doprowadziła m.in. do awarii centralnego numeru alarmowego. Organizacje pomocowe, takie jak Palestyński Czerwony Półksiężyc, Lekarze bez Granic i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), oświadczyły, że nie mają kontaktu ze swoimi zespołami w Strefie Gazy. Aby utrzymać kontakt ze światem zewnętrznym, niektórzy korzystali z telefonów satelitarnych, inni zaś jeździli w pobliże granicy z Egiptem w nadziei dotarcia do egipskich sieci. Kilka z nich ma specjalne routery i zagraniczne karty SIM, dzięki czemu mogą uzyskać dostęp do izraelskich sieci – podała agencja informacyjna AP.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły