Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Miele zwalnia 1300 pracowników w Niemczech

Producent sprzętu gospodarstwa domowego Miele chce zwolnić około jednego na dziewięć stanowisk pracy w Niemczech. Z obecnych około 11 700 stanowisk pracy około 1300 zostanie zlikwidowanych, ogłosiła firma w piątkowy wieczór w Gütersloh, ogłaszając jednocześnie porozumienie w sprawie nowego układu zbiorowego z IG Metall. Przyszły i społeczny układ zbiorowy obowiązuje od początku sierpnia 2024 r. do końca grudnia 2028 r. i przewiduje inwestycje o wartości 500 mln euro. W celu redukcji zatrudnienia powinny zostać wprowadzone m.in. regulacje dotyczące odpraw i wcześniejszych emerytur. Zwolnienia ze względów operacyjnych są „zasadniczo” wykluczone do końca 2027 r. Istnieje jednak luka: jeśli redukcja stanowisk nie spełni oczekiwań, nadal można zastosować rozwiązanie umowy o pracę.

Zarząd nie postrzegał rozwoju jako tymczasowego załamania, ale raczej jako „trwałą zmianę w istotnych dla nas warunkach ramowych”, na którą musieliśmy zareagować. Firma opublikowała plany zwolnień już w lutym , a następnie rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami pracowników. Mówiono wtedy o 2 tysiącach miejsc pracy na całym świecie, ale teraz dla Niemiec nowa liczba to redukcja 1300 stanowisk pracy. Magazyn żłobkowy donosił wyłącznie o planach demontażu na początku lutego.

Po długich negocjacjach zbiorowych IG Metall postrzegała wynik negocjacji jako „światło i cień”. Nie można było odwieść Miele od podstawowych planów demontażu i przeniesienia, wyjaśnił negocjator IG Metall, Patrick Loos . Redukcje miejsc pracy są „bardzo gorzkie” dla osób nimi dotkniętych. „Ale dzięki hojnym odprawom, z których korzystają w szczególności osoby o niższych zarobkach, naprawdę coś z tego wyciągnęliśmy.” Członek rady zakładowej Birgit Bäumker uznała inwestycję o wartości 500 milionów euro za dobry sygnał dla zakładów Miele. w Niemczech.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: