Langkawi - perła w koronie Malezji

AIAktualnościWiadomości

Microsoft wprowadza asystentów AI do zastosowań przemysłowych

Zastosowania sztucznej inteligencji kojarzone były dotychczas przede wszystkim z generowaniem tekstów i obrazów. Asystentów AI dla hal produkcyjnych będzie można zobaczyć również na targach Hannover Messe. Na targach Hannover Messe firma Microsoft zaprezentuje innowacyjne wirtualne asystenty wykorzystujące sztuczną inteligencję, przeznaczone do szerokiego zastosowania w przemyśle. Jednym z nowych produktów firmy zajmującej się oprogramowaniem, zaprezentowanych na targach, jest „Factory Operations Agent”. To asystent wspomagany sztuczną inteligencją, którego celem jest optymalizacja procesów w hali fabrycznej.

Rozmowa z maszyną

Rozwiązanie to umożliwia pracownikom np. analizowanie danych z maszyn poprzez zadawanie im zapytań w języku naturalnym. Odpowiedzialni menedżerowie będą mogli optymalizować procesy produkcyjne. Asystent AI umożliwia także m.in. łatwiejszą niż dotychczas identyfikację źródeł błędów i rozwiązywanie problemów.

Agnes Heftberger, dyrektor zarządzająca Microsoft Niemcy, powiedziała w poniedziałek Niemieckiej Agencji Prasowej na otwarciu targów w Hanowerze, że sztuczna inteligencja wyszła już z fazy testów i eksperymentów i jest obecnie szeroko stosowana w przemyśle. „Nie możemy wahać się z wprowadzeniem AI, w przeciwnym razie Niemcy zostaną w tyle w międzynarodowej konkurencji. Musimy uczynić skarby danych użytecznymi dla AI”. Przemysł jest sercem niemieckiej gospodarki. „Jeśli AI uczyni ją silną i zdrową, to również wzmocni to całą gospodarkę”.

Prawie co druga firma wykorzystuje sztuczną inteligencję w produkcji

Według reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez stowarzyszenie cyfrowe Bitkom, 42 procent niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych już wykorzystuje sztuczną inteligencję w produkcji, a kolejna jedna trzecia (35 procent) ma odpowiednie plany. Obejmuje to monitorowanie maszyn, sterowanie robotami i pojazdami oraz optymalizację zużycia energii: Badanie przeprowadzono wśród 552 przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających 100 lub więcej pracowników w Niemczech .

Osiem na dziesięć firm (82 procent) zgodziło się, że wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie miało kluczowe znaczenie dla konkurencyjności niemieckiego przemysłu. Jednak prawie połowa (46 procent) widzi zagrożenie, że niemiecki przemysł nie skorzysta z rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Obok Google, Meta i Amazon, Microsoft jest jednym z wiodących na świecie dostawców systemów AI, częściowo dlatego, że dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, zainwestował już na wczesnym etapie miliardy w kompleksową współpracę z kalifornijskim start-upem zajmującym się sztuczną inteligencją OpenAI i opracowanym tam robotem czatowym ChatGPT.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Hakerzy podszywają się pod Microsoft, Google, Mastercard i Przelewy24

AktualnościSportWiadomości

Dlaczego gwiazdy tenisa walczą z organizatorami turniejów o miliony

AktualnościWiadomości

Kalifornia wyprzedza Japonię pod względem wyników gospodarczych

AktualnościWiadomości

Senator Berlina atakuje Teslę - „Kto chce jeździć nazistowskim samochodem?”

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *