Grupa Meta na Facebooku chce zlikwidować około 10 000 miejsc pracy w drugiej dużej fali zwolnień. Ponadto około 5000 wakatów nie powinno już być obsadzanych, ogłosił we wtorek założyciel i szef Mark Zuckerberg (38 l.). Redukcje będą miały miejsce w nadchodzących miesiącach, napisał w e-mailu do pracowników, a także podzielił się szczegółami redukcji etatów w poście na Facebooku . Zuckerberg ogłosił rok 2023 „rokiem wydajności”. W tym kontekście umieszcza również zwolnienia.
Mówi się, że zwolnienia mają wpływ na kierownictwo średniego szczebla, a także na zespół rekrutacyjny. Redukcje zatrudnienia mają zostać ogłoszone po stronie technologicznej w kwietniu, a po stronie biznesowej w maju. Miejsca pracy mają zostać zredukowane również na arenie międzynarodowej.
Zuckerberg przyznał w e-mailu do pracowników opublikowanym we wtorek, że taki wstrząs wywołał „niepewność i stres” w firmie. Ma nadzieję na jak najszybsze wdrożenie zmian, aby jak najszybciej odłożyć ten okres niepewności. Celem planów restrukturyzacyjnych jest spłaszczenie hierarchii, rezygnacja z projektów o niskim priorytecie oraz spowolnienie tempa rekrutacji nowych pracowników.
W listopadzie ubiegłego roku Meta zlikwidowała już 11 000 miejsc pracy, co stanowiło wówczas około 13 procent siły roboczej. Wraz z pierwszą falą zwolnień zwolniono już 24 procent pracowników. Wiadomość o redukcji etatów została dobrze przyjęta na giełdzie: udział wzrósł ostatnio do 4,40 proc. na Wall Street.
Meta szczególnie odczuwa niechęć reklamodawców, którzy większą wagę przykładają do swoich pieniędzy. Również aplikacja Tiktok jest silnym rywalem w walce o pieniądze reklamowe – a zabezpieczenia prywatności Apple na iPhonie sprawiły, że reklamy na Facebooku były mniej skuteczne.
Pomimo nowej oszczędności Zuckerberg nadal wydaje dużo pieniędzy na kontrowersyjny rozwój cyfrowych światów pod hasłem „Metaverse”. Dział Reality Labs, który zajmuje się biznesem z wirtualną rzeczywistością, odnotował w ostatnim kwartale stratę operacyjną w wysokości ponad czterech miliardów dolarów. W całym 2022 roku minus operacyjny wyniósł 13,7 miliarda dolarów – przy sprzedaży dywizji na poziomie zaledwie 2,16 miliarda dolarów.
W ostatnich miesiącach wiele amerykańskich firm technologicznych zdecydowało się na masowe redukcje zatrudnienia. Alphabet, firma macierzysta Google, ogłosiła, że zlikwiduje około 12 000 miejsc pracy na całym świecie. Gigant oprogramowania Microsoft chce zwolnić 10 000 pracowników, gigant internetowy Amazon chce zwolnić ponad 18 000 miejsc pracy. Z powodu złej sytuacji ekonomicznej koncerny technologiczne znalazły się pod rosnącą presją, by ciąć koszty, częściowo z powodu utraty przychodów z reklam.