Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

MBA w czasach koronawirusa

 

Na dorocznej, globalnej konferencji dziekanów wydziałów zarządzania oraz dyrektorów programów MBA, organizowanej po raz pierwszy online przez Association of MBAs, pojawiło się pytanie: czego nauczył nas rok pandemii i jak to doświadczenie przekłada się na przyszłość edukacji managerskiej?

Dr Karolina Łudzińska manager  ds. projektów  Executive MBA@UW, Międzynarodowe Centrum Zarządzania Wydziału Zarządzania UW

Spróbujemy na nie odpowiedzieć z perspektywy studiów Executive MBA, realizowanych już od 30 lat przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pandemia pokazała, że kluczowe są relacje wychodzące poza sztywne ramy funkcjonowania uczelni w relacjach studenci-wykładowcy. Bardzo ważna okazała się działalność Stowarzyszenia Absolwentów naszego MBA, które już w marcu 2020 roku zorganizowało webinar poświęcony wykorzystaniu narzędzi pracy zdalnej w zarządzaniu zespołem. Kolejne spotkania dotyczyły radzenia sobie ze stresem, powrotu do pracy po kwarantannie, czy też cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Brali w nich udział zarówno absolwenci pierwszych edycji naszego programu Executive MBA, jak i studenci lat ostatnich, których często dzieliło ponad 20 lat doświadczeń. Trudno jest nam zliczyć potencjał współpracy i nawiązanych nowych relacji, które mogą przełożyć się na wspólne przedsięwzięcia biznesowe.

Zbudowanie takich relacji jest możliwe dzięki realizowanej przez nas, od początku istnienia programu, idei organizacji studiów wokół grup studentów. To podejście, które zapewnia integrację studentów podczas pracy zespołowej, przynosi efekty. Realizując taką filozofię byliśmy w kontrze do trendu indywidualizacji i wynoszenia ponad wszystkie inne roli lidera organizacji.

Dr Tomasz Ludwicki dyrektor Executive MBA@UW, Międzynarodowe Centrum Zarządzania Wydziału Zarządzania UW

W ostatnich latach wśród wiodących programów MBA można zaobserwować rosnące znaczenie przywództwa i zagadnień związanych z rozwojem osobistym. W skrajnych przypadkach jest to niemal spersonalizowana ścieżka studiów, oferująca możliwość dobierania przedmiotów i dostosowywania tempa nauki. W związku z tym, że pula godzin zajęć jest ograniczona, dodawanie kolejnych treści zwykle odbywa się kosztem innych, najczęściej przedmiotów ilościowych, takich jak metody statystyczne, ekonomia, czy też zarządzanie operacyjne. Na pierwszy rzut wygląda to na klasyczne rozwiązanie win-win, ale tak naprawdę ogranicza zakres przekazywanych treści oraz utrudnia realizację celu, jakim jest stworzenie warunków do współpracy.

Trzecim, może najbardziej oczywistym wnioskiem z czasów pandemii, jest stałe poszukiwanie innowacji, w tym również formuły prowadzenia zajęć. Nowoczesny system dystrybucji elektronicznych materiałów, w tym pełen zdalny dostęp do zasobów biblioteki, był przez nas wprowadzony na długo przed pandemią. Podobnie wprowadziliśmy do programu studiów już wiele lat temu nowoczesną symulację strategiczną w formie gry online, która doskonale sprawdziła się podczas zajęć zdalnych. O zaangażowaniu studentów niech świadczy wygrana naszego zespołu w wiosennej edycji globalnego konkursu CAPSIM Challenge 2020.

Wiele z tych nowych, wprowadzonych podczas ostatnich miesięcy, elementów programu Executive MBA zostanie z nami na dłużej. Jednocześnie czas pandemii pokazał nam, jak ważna i cenna jest możliwość spotkania się z kolegami i koleżankami podczas zajęć na sali wykładowej oraz podczas przerw, aby po prostu porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Dobrze jest studiować razem MBA.

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: