Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

LVMH pozywa Tiffany – wojna zamiast przejęcia

 

Zamiast efektownego przejęcia grozi obu firmom brudny spór w sądzie, po tym jak amerykańska sieć jubilerska Tiffany ogłosiła, że ​​zmusi luksusową grupę LVMH do planowanego przejęcia, Francuzi ogłaszają teraz pozew przeciwko Tiffany. Wskazują na „złe zarządzanie kryzysowe” i „nieuczciwość” ze strony Amerykanów.

Francuski koncern dóbr luksusowych LVMH pierwotnie chciał wydać 16 miliardów dolarów na przejęcie amerykańskiej sieci jubilerskiej Tiffany. Ale zamiast efektownej umowy, toczy się teraz zacięta walka prawna ponad granicami narodowymi: po tym, jak Tiffany ogłosiła w środę, że pozwie Francuzów za grożące jej upadkiem umowy i wyegzekwuje przejęcie w sądzie, LVMH zamierza teraz podjąć kroki prawne przeciwko Amerykanom. Powodem jest słabe zarządzanie kryzysowe podczas pandemii przez Amerykanów, jak ogłosiło w czwartek w Paryżu LVMH. Firma produkująca dobra luksusowe również była zaskoczona reklamacją Tiffany’ego i uznała ją za „całkowicie bezzasadną”. Z punktu widzenia LVMH tok postępowania Tiffany’ego w sądzie został przygotowany dawno temu, a teraz został przedstawiony akcjonariuszom w sposób wprowadzający w błąd. To podkreśla „nieuczciwość” w odniesieniu do LVMH i sposobu postępowania z nim.

W środę Amerykanie ponownie zarzucili LVMH, że nie zarejestrował formalnie umowy, która była planowana od listopada ubiegłego roku, w urzędzie ds. Konkurencji. To oskarżenie jest bezpodstawne i LVMH udowodni to w sądzie, wyjaśnił Francuz.

Złe liczby: Tiffany rzekomo „nie spełniła” warunków przejęcia

Ponadto rada dyrektorów LVMH uważnie przyjrzała się obecnej sytuacji gospodarczej Tiffany i stwierdziła, że ​​wyniki za pierwsze półrocze i dalsze prognozy na 2020 r. były „bardzo rozczarowujące”. Zwłaszcza w porównaniu do podobnych marek z portfolio LVMH. Dlatego Francuzi są  krytyczni wobec sposobu, w jaki Amerykanie radzą sobie z kryzysem i nie widzą spełnienia warunków koniecznych do zakończenia przejęcia Tiffany’ego.

LVMH już w środę ogłosił, że paryski gigant luksusowy nie może obecnie kupić Tiffany po „serii incydentów”. Początkowo Francuzi chcieli postawić na stole 16,2 miliarda dolarów amerykańskiej firmy. Byłaby to najdroższa transakcja w historii LVMH.

Ale teraz władca LVMH Bernard Arnault (71) – obecnie trzecia najbogatsza osoba na świecie z prywatnym majątkiem o wartości około 114 miliardów dolarów – ciągnie za linkę. W końcu nie stroni od kosztownej batalii prawnej w USA o pozbycie się Tiffany. Arnault kupił w ostatnich latach największą na świecie firmę produkującą towary luksusowe w drodze agresywnej ekspansji. Marki modowe, takie jak Louis Vuitton, Dior i Fendi, są częścią jego królestwa. Jest też szampan (Moët, Veuve Clicquot) i winiarnie, luksusowe hotele i producent walizek Rimowa.

Z wartością rynkową wynoszącą około 200 miliardów euro, LVMH jest najcenniejszą firmą w Europie – pomimo 27-procentowego spadku w pierwszej połowie roku, jej cena wzrosła o prawie połowę w porównaniu z najniższym poziomem z połowy marca.

Francuzi podali również zbliżające się cła wprowadzone przez rząd USA jako powód zwrotu w sprawie Tiffany’ego. Według jej własnych informacji, grupa LVMH została od tego czasu poinformowana, że ​​francuskie produkty są zagrożone opodatkowaniem w USA. Ponadto LVMH zapoznał się z wnioskiem Tiffany, zgodnie z którym termin planowanego połączenia powinien zostać przedłużony do 31 grudnia 2020 roku. Umowa miała zostać pierwotnie zamknięta w sierpniu, ale Tiffany  przedłużyła termin do listopada.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

AktualnościWiadomości

Kalifornia ogłasza zakaz sprzedaży benzyny i oleju napędowego od 2035 roku

AktualnościWiadomości

Podróże i rozrywka to marzenia Polaków

AktualnościWiadomości

Digital People – druga edycja debaty o trendach i technologiach, które zmieniają biznes

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: