Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościEnergiaWiadomości

Łagodne temperatury i ogrzewanie staje się tańsze

Dzięki łagodnym temperaturom i niższym kosztom energii, rachunki za ogrzewanie za ubiegłą zimę były dla klientów znacznie niższe niż za ubiegłoroczny sezon grzewczy. Portal porównawczy Verivox dochodzi do tego wniosku w ocenie, z której cytuje Niemiecka Agencja Prasowa. W związku z tym klienci gazu musieli wydać o 38 procent mniej, a odbiorcy oleju opałowego o 18 procent mniej. Verivox ocenił dane dotyczące temperatury z Niemieckiej Służby Meteorologicznej, a także ceny gazu i ropy, a nie rzeczywiste zachowanie się ogrzewania. Jeżeli ktoś ze względu na spadające ceny ktoś podkręcił ogrzewanie na wyższą niż w roku poprzednim, będzie to również odzwierciedlone w rachunku.

Według Niemieckiej Służby Meteorologicznej ostatnia zima była 13. najłagodniejszą z rzędu i trzecią najcieplejszą od 1881 r. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, który również był znacznie zbyt łagodny, zapotrzebowanie na ciepło dla modelowego gospodarstwa domowego jednorodzinnego Według Verivox liczba gospodarstw domowych spadła o osiem procent.

Portal zakłada modelowe gospodarstwo domowe składające się z trzy-czteroosobowej rodziny w wolnostojącym domu jednorodzinnym o rocznym zużyciu energii na poziomie 20 000 kilowatogodzin. Taka rodzina za miniony sezon grzewczy od września do marca płaci średnio 1506 euro – o 38 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To jednak zasługa rekordowych cen z poprzedniego sezonu grzewczego. Według Verivox odbiorcy gazu nigdy nie musieli płacić tyle za ciepły dom, co zimą 2022/23. W porównaniu do średnich kosztów z ostatnich dziesięciu lat obciążenia gospodarstw domowych w sezonie grzewczym 2023/24 są wciąż o prawie jedną czwartą (24 proc.) wyższe.

Według Verivox ceny rynkowe gazu wynoszą obecnie 28 euro za megawatogodzinę, co oznacza spadek z około 50 euro rok temu. Hektolitr lekkiego oleju opałowego kosztował w ostatnim okresie grzewczym średnio 108 euro brutto, po średnio około 122 euro w sezonie poprzednim.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: