Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Krach banków regionalnych w USA

Spadek akcji amerykańskich banków regionalnych był w poniedziałek ekstremalny. Tytuły prywatnego instytutu First Republic Bank spadły o ponad 75 procent na szczycie. Akcje Western Alliance Bancorp traciły momentami prawie 85 procent, a akcje Pacwest Bancorp prawie 60 procent. Tylko zawieszenie handlu mogło powstrzymać gwałtowny spadek.

Spirala spadkowa została uruchomiona przez zawirowania wokół Silicon Valley Bank (SVB), który specjalizuje się w finansowaniu start-upów , który został tymczasowo zamknięty po nieudanym awaryjnym podwyższeniu kapitału i umieszczony pod kontrolą państwa. W rezultacie Signature Bank również został zamknięty i oddany pod kontrolę Funduszu Ochrony Depozytów . Prezydent USA Joe Biden (80 l.) pospieszył z deklaracją, że Amerykanie mogą nadal mieć zaufanie do bezpieczeństwa systemu bankowego.

Ale strach przed kolejnym poważnym kryzysem finansowym, takim jak ten z 2008 roku po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, był już na świecie, a największe banki straciły na wartości w jednocyfrowym przedziale procentowym.

Jednak załamanie w przypadku mniejszych kredytodawców było znacznie silniejsze. Wynika to ze zmniejszonych wymagań dla tych regionalnych instytucji finansowych. W 2018 roku poprzednik Bidena, Donald Trump (76 l.), częściowo uchylił zapisy ustawy Dodda-Franka wprowadzonej w 2010 roku, która miała zapobiec kolejnemu kryzysowi finansowemu w USA .

W tamtym czasie administracja Trumpa krytykowała fakt, że reżim nadzorczy dławi powietrze dla mniejszych instytucji i uniemożliwia im udzielanie pożyczek. W szczególności w przypadku małych i średnich banków surowe wymagania zostały ponownie ograniczone od 2018 r. Na przykład próg, powyżej którego bank jest klasyfikowany jako ważny systemowo i dlatego jest ściślej monitorowany, został zwiększony z 50 miliardów dolarów do 250 miliardów dolarów w aktywach ogółem. Ponadto zasady dotyczące handlu, udzielania pożyczek i kapitału zostały złagodzone dla banków o aktywach poniżej 10 miliardów dolarów.

Bezpośrednie konsekwencje tych środków stają się obecnie dość drastyczne, ponieważ zaufanie inwestorów do tych mniejszych banków maleje. Wezwania do zaostrzenia przepisów stają się coraz głośniejsze, a Biden już zapowiedział ponowne zaostrzenie przepisów.

Ma to swoje konsekwencje: Bank of America obniżył ceny docelowe papierów amerykańskich banków regionalnych średnio o 14 proc. – analitycy obawiają się wzrostu kosztów finansowania i działalności operacyjnej w związku z groźbą zaostrzenia regulacji.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Zmiany modeli i słaba sprzedaż zmniejszają zyski Porsche

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Toyota ogłasza wykup akcji za miliard dolarów

AIAktualnościITWiadomości

SAP ze wzrostem zysków – ale redukcje etatów stają się coraz droższe

AktualnościWiadomości

Harris zebrała 81 milionów dolarów w 24 godziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły