Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Konserwatyści wygrywają wybory europejskie

Według pierwszej oficjalnej prognozy Parlamentu Europejskiego wybory europejskie zdecydowanie wygrał centroprawicowy sojusz EPP z czołową kandydatką Niemiec Ursulą von der Leyen. Polityk CDU może zatem liczyć na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Partie skrajnie prawicowe, takie jak AfD, odnotowały znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi wyborami pięć lat temu . Ogólnie rzecz biorąc, obóz wyraźnie proeuropejski pozostaje zdecydowanie największy. Nawet gdyby wszystkie partie prawicowe zjednoczyły się, dysponowałyby prawdopodobnie mniej niż 200 mandatami, a zatem byłyby dalekie od większości. To 361 miejsc.

Według prognoz EPP wraz z niemieckimi partiami CDU i CSU będzie w stanie obsadzić 184, co stanowi jedną czwartą z 720 mandatów w Parlamencie Europejskim. Drugim najsilniejszym obozem pozostają socjaldemokraci, którzy podobnie jak EPP pozostają niezmienni i według danych posiadają 139 mandatów. Na kolejnej pozycji plasują się Liberałowie, którzy spadli do 88 mandatów, a także dwa poprzednie prawicowe sojusze partii populistycznych EKR i ID, które zyskują odpowiednio 73 i 58 mandatów.

Najprawdopodobniej centroprawicowy sojusz EPP w ciągu najbliższych dni podejmie rozmowy z socjaldemokratami, liberałami i Zielonymi, aby uzgodnić luźną współpracę, która mogłaby wówczas zapewnić także większość w wyborze Ursuli von der Leyen. Teoretycznie można by również zbadać możliwości współpracy z poszczególnymi partiami prawicowymi. EPP nie wykluczyła współpracy z premier Włoch Georgia Meloni przed wyborami. Jej prawicowo-populistyczna partia Fratelli d’Italia była wcześniej częścią prawicowo-konserwatywnej frakcji EKR.

Dla przyszłego układu sił w parlamencie istotne jest także to, czy partie z poprzednich prawicowych sojuszy EKR i ID będą mogły połączyć siły, tworząc nowy sojusz. Francuzka Marine Le Pen niedawno prowadziła kampanię w tej sprawie wraz z premierem Włoch Melonim. Według wstępnych oficjalnych wyników prawicowa partia narodowa Le Pen Rassemblement National uzyskała 31,36 proc. głosów.

Parlament Europejski jest jedynym organem w UE wybieranym w wyborach bezpośrednich. Jej przedstawiciele wybierani są przez obywateli państw członkowskich od 1979 roku.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: