Wspólne oświadczenie po spotkaniu Chin, Rosji i Iranu w Pekinie

 

AktualnościWiadomości

Jak wymienić pasek klinowy w ciągniku rolniczym?

Pasek klinowy to element wykorzystywany do swojej pracy przez pojazdy mechaniczne, w tym również ciągniki rolnicze. Niesprawny, uszkodzony czy źle zamontowany może doprowadzić do zatrzymania silnika. Jest to część maszyny rolniczej, której bez wątpienia nie można pozostawić samej sobie. Jak wymienić pasek klinowy w ciągniku rolniczym? Sprawdź w naszym artykule!

Objawy zużytego paska klinowego

Pasek klinowy rzadko kiedy przestaje działać nagle. Pierwsze symptomy jego nieprawidłowej pracy można zauważyć nieco wcześniej. Samo zerwanie paska nie spowoduje natychmiastowego wyłączenia silnika. Sprawi jednak, że akumulator przestanie się ładować, a pompa cieczy chłodzącej pracować. Problemy z akumulatorem nie są groźne w skutkach, jednak brak obiegu cieczy niszczy silnik. Na szczęście pasek klinowy to jedna z tych części do ciągników, który usterkę czy zużycie łatwo jest zlokalizować. Proponujemy sprawdzać stan paska klinowego regularnie, a jeśli będzie na nim dużo spękań poprzecznych i podłużnych, należy go wymienić. Oprócz samego zniszczenia mechanicznego paska widocznego gołym okiem, o jego zużyciu świadczy też charakterystyczne piszczenie. Szczególnie jest słyszalne podczas dużej wilgotności powietrza. Na szczęście koszt paska nie jest wysoki, a sam komponent wystarczająco trwały, aby wytrzymał długi czas.

Naciągnięcie paska klinowego

Wymiana paska jest dość prosta, jednak nie mniej ważne jest jego odpowiednie naciągnięcie. W niektórych sytuacjach tego typu części do ciągnika rolniczego nie muszą być wymieniane, a wystarczy właśnie ich odpowiednie naciągnięcie. Trzeba również o to zadbać po jego wymianie. Poszczególne kroki, które należy wykonać, aby pasek odzyskał sprawność to:

  1. Poluzowanie śrub mocujących i śruby blokującej.
  2. Dokręcenie śrub z odpowiednią mocą (20 Nm moment).
  3. Przekręcenie śruby regulacyjnej – podczas tej czynności należy stale kontrolować napięcie paska klinowego.
  4. Dokręcenie śrubek mocujących i blokującej.
  5. Sprawdzenie, czy pasek jest prawidłowo naciągnięty – powinien uginać się w środkowej części pod naciskiem palca na około 1 cm głębokości.

Kupno nowego paska do ciągnika

Pasek klinowy to część do ciągnika Fendt, Massey Ferguson czy Claas, które wymienia się stosunkowo rzadko. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu znoszą nawet wiele godzin ciężkiej pracy. Jednak zawsze w życiu każdej maszyny rolniczej przychodzi czas, gdy pasek klinowy jest do wymiany. Jak wybrać nowy pasek klinowy do ciągnika rolniczego. Należy zwrócić uwagę na:

  •  zalecenia producenta,
  • odpowiednią długość paska,
  • typ paska.

Starsze traktory stosują paski klinowe, natomiast nowsze niekiedy wymagają paska wielorowkowego. Upewnij się, który typ przeznaczony jest do konkretnej maszyny rolniczej. Jeśli chodzi o wymianę paska, należy poluzować napinacz, założyć nowy pasek i odpowiednio go naciągnąć.

Co ile czasu wymieniać pasek klinowy?

Co ile czasu należy wymieniać pasek klinowy? Jak mówi specjalista z Agropol24 – sklep z częściami rolniczymi online:

Producenci nie wskazują jednoznacznie, co jaki czas pasek klinowy powinien być wymieniany. Należy regularnie sprawdzać jego stan, ponieważ wszelkie zniszczenia czy luzy widać praktycznie od razu. Należy robić to przynajmniej raz na kilka miesięcy, dzięki czemu nie dojdzie do nagłej awarii, której można byłoby uniknąć.

Paski klinowe są stosunkowo tanimi częściami, dlatego warto mieć kilka sztuk w zapasie w swoim gospodarstwie, a także, jeśli jest taka możliwość – wozić je ze sobą w skrzynce z narzędziami na pole.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa Trumpa denerwuje również najbogatszą kobietę świata

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Te firmy mogłyby zastąpić Starlink Elona Muska

AktualnościWiadomości

Zachodni inwestorzy coraz częściej znów zwracają się w stronę Rosji

AktualnościWiadomości

Audi zwalnia 7500 pracowników i wypłaca premie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *