Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Joe Biden chce obniżyć cenę benzyny o jednego dolara

 

Prezydent USA Joe Biden (79 l.) chce odciążyć obywateli przy dystrybutorach z powodu szybko rosnących cen paliw. W środę wieczorem (CET) prezydent USA zwrócił się do Kongresu o zawieszenie podatków federalnych na benzynę na pełne trzy miesiące. Biden potrzebuje na to zgody Kongresu. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci z wyprzedzeniem wyrazili obawy dotyczące projektu, więc tymczasowe obniżki podatków prawdopodobnie będą miały niewielkie szanse powodzenia, o czym wcześniej informował „Wall Street Journal” .

Gdyby Biden, którego aprobata społeczeństwa spadała w USA z powodu wysokiej inflacji, miałby odnieść sukces z jego inicjatywą wbrew oczekiwaniom, galon (około czterech litrów) benzyny byłby o około 18,4 centa tańszy, a galon oleju napędowego o około 24,4 centa. robić. Ostatnio cena galonu paliwa spadła tuż poniżej znaku pięciu dolarów. Trzymiesięczne zwolnienie z podatku kosztowałoby państwo około dziesięciu miliardów dolarów.

W swoim przemówieniu Biden zwrócił się do stanów o przyłączenie się do zawieszenia podatku od gazu lub oferowanie rabatów. Gdyby firmy naftowe i rafinerie również odegrały swoją rolę, cena za galon mogłaby spaść nawet o dolara.

Jednak prezydent USA raczej nie będzie mógł liczyć na szerokie poparcie. Politycy obu głównych partii demokratycznych obawiają się, że duża część oszczędności podatkowych popłynie do kieszeni amerykańskich firm naftowych i handlarzy ropą i tylko częściowo trafi do konsumentów. Samo zawieszenie podatku od benzyny na poziomie federalnym nie rozwiąże problemu, powiedziała Nancy Pelosi (82 l.), przewodnicząca Izby Reprezentantów USA.
W Niemczech konsumenci mają już za sobą to rozczarowujące doświadczenie: znaczna ulga podatkowa tylko częściowo dociera do klientów przy dystrybutorze, aw międzyczasie ceny nawet znacznie wzrosły. W końcu rozgorzała polityczna dyskusja na temat dodatkowego opodatkowania „nadwyżek zysków” tych, którzy skorzystali na kryzysie , takich jak koncerny naftowe. Ponieważ koalicjant FDP odrzuca ten podatek, federalny minister gospodarki Robert Habeck (52) chce teraz zaostrzyć prawo antymonopolowe.

Biden uznał walkę z inflacją za najwyższy priorytet i próbuje obniżyć ceny paliw poprzez ukierunkowane interwencje na rynku. Rząd USA uwolnił rezerwy ropy ze strategicznych rezerw ropy. Jednocześnie w kwietniu Agencja Ochrony Środowiska wydała stacjom benzynowym specjalne zezwolenie na sprzedaż tego lata benzyny o wysokiej zawartości etanolu, mimo obaw o środowisko. Próby uspokojenia cen, przynajmniej chwilowego, nie przyniosły dotychczas efektu.

Nastroje konsumentów w USA spadły ostatnio do najniższego poziomu od 40 lat, a inflacja do najwyższego poziomu w tym samym okresie.Ponadto coraz więcej Amerykanów uważa, że ​​rząd USA robi zbyt mało, aby walczyć z rosnącymi cenami konsumenckimi. Demokraci obawiają się teraz, że Biden i rząd USA poniosą poważne straty w wyborach śródokresowych w USA ze względu na spadające poparcie dla Bidena i rządu USA.

Niedawno Biden wykorzystał to jako okazję do werbalnego zaatakowania amerykańskich firm naftowych i obwinił je o wysokie ceny paliw. Exxon i Chevron skorzystałyby na kryzysie i znacznie zwiększyły swoje zyski. Zamiast inwestować w nową produkcję ropy, woleliby odkupić akcje za miliardy, Biden oskarżył firmy. Rzecznik ExxonMobil zaprzeczył zarzutom.

Minister energetyki Biden Jennifer Granholm (63) chce w najbliższy czwartek spotkać się z szefami największych amerykańskich rafinerii ropy naftowej. W ciągu dwóch lat pandemii zamknęli wiele zakładów, więc zwiększone zapotrzebowanie na paliwo jest obecnie zaspokajane przez zmniejszone moce przerobowe, a także powoduje wzrost cen.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Tesla walczy ze słabą sprzedażą rabatami

AktualnościWiadomości

Straszenie utratą pracy jest toksyczne

AktualnościWiadomości

Pogłębienie współpracy polskich i niemieckich firm to recepta na niepewną przyszłość

AktualnościWiadomości

Mazowsze będzie mieć do wykorzystania ponad 9 mld zł z nowej perspektywy UE

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: