Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Jak fatalny jest brak wykwalifikowanych pracowników w firmach

Niedobór wykwalifikowanych pracowników, o którym często mówi się abstrakcyjnie, jest już coraz bardziej odczuwalny w firmach: 59 proc. Niemców twierdzi, że w ich firmach brakuje pracowników. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Odpowiedzialność Przemysłu Niemieckiego (HDI), która była wcześniej dostępna dla magazynu „Manager”. Niedobory najbardziej odczuwalne są w branży ochrony zdrowia (78 proc.) i branży turystycznej (71 proc.). Większy niż przeciętnie niedobór wykwalifikowanych pracowników występuje także w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją przemysłową i wytwórczą (64 proc.) oraz w branży logistycznej (63 proc.).

W ramach tzw. „Badanie zawodów” instytut badawczy YouGov w maju i czerwcu 2023 r. na zlecenie HDI przebadał 3864 pracowników z różnych grup zawodowych. Od 2019 r. badanie jest przeprowadzane corocznie na terenie całego kraju.

Jednak walka o poszukiwanych pracowników nie przekłada się jeszcze jednoznacznie na samo zarządzanie personelem: 44 proc. ankietowanych nie czuje wsparcia ze strony pracodawcy, a co drugi nie widzi możliwości rozwoju w firmie. Może to mieć również negatywny wpływ na lojalność zawodową.

Dla ankietowanych kluczową rolę odgrywa sposób, w jaki szefowie dowodzą: jeden na dwóch pracowników „odszedłby z pracy z powodu złych szefów” – wynika z badania. Wśród osób poniżej 40. roku życia decyzja jest jeszcze bardziej odważna: 56 procent odejdzie z firmy z powodu złego zarządzania. Z badania wynika, że ​​w takich przypadkach kobiety częściej niż mężczyźni rezygnują z palenia. W porównaniu do respondentów z Niemiec Wschodnich, pracownicy z Niemiec Zachodnich również są bardziej skłonni do odejścia z firmy, jeśli zarządzanie jest złe. Z badania wynika, że ​​poziom wynagrodzenia nie ma większego znaczenia.

Lojalność zawodowa może również stać się problemem dla firm w Niemczech : według badania coraz mniej pracowników w Niemczech czuje emocjonalne zaangażowanie w swoją pracę. Tylko około 47 procent ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „ta praca wiele dla nich znaczy”. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to spadek o ponad 10 proc. i najniższy wskaźnik akceptacji od rozpoczęcia badania w 2019 r.

Z badania wynika, że ​​zaangażowanie zawodowe jest szczególnie niskie wśród pokolenia Y, czyli osób w wieku od 30 do 44 lat. Tylko około jedna trzecia zgadza się ze stwierdzeniem, że „wykonywanie pracy znaczy dla mnie więcej niż zarabianie na niej pieniędzy”. Jak wynika z badań, jest to najniższa wartość wśród poszczególnych grup wiekowych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Jak Rihanna została miliarderką – bez nowej muzyki

AktualnościWiadomości

Urządzenia sieciowe powinny stać się bezpieczniejsze

AktualnościWiadomości

Ikea odnotowuje znaczny spadek sprzedaży

AktualnościITWiadomości

TikTok firmy ByteDance likwiduje setki miejsc pracy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *