Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Inwestorzy bardziej pesymistycznie patrzą na gospodarkę w strefie euro

W obliczu czarnych perspektyw dla Niemiec inwestorzy giełdowi ponownie są bardziej pesymistyczni co do koniunktury w strefie euro przed początkiem jesieni. Barometr gospodarczy spadł we wrześniu o 2,6 do minus 21,5 punktu, jak podała w poniedziałek firma doradcza Sentix w swoim miesięcznym badaniu obejmującym 1220 inwestorów. Ankietowani ekonomiści spodziewali się jedynie spadku do minus 20,0 pkt.

Zarówno perspektywy, jak i sytuację oceniano bardziej negatywnie, a sytuacja była jeszcze gorsza niż od listopada 2022 roku. „W związku z tym gospodarka nadal znajduje się w recesji” – powiedział dyrektor zarządzający Sentix Manfred Hübner.

Wynika to również ze złej sytuacji w Niemczech. W największej gospodarce unii walutowej barometr koniunktury spadł o 2,4 do minus 33,1 pkt. Spadł do najgorszego odczytu od prawie roku, co oznacza piąty spadek z rzędu. Inwestorzy gorzej ocenili zarówno sytuację, jak i perspektywy.

„Niemcy znów są «słabym człowiekiem w Europie»” – stwierdził Hübner. Ogromna niepewność, jaka panuje wśród przedsiębiorstw w wyniku kryzysu energetycznego i elektroenergetycznego, wciąga niemiecką gospodarkę w coraz głębszą recesję.

Niemiecka gospodarka nie rośnie od trzech kwartałów z rzędu. Zdaniem ekonomistów, na razie nie należy spodziewać się odwrócenia trendu. Wskazuje na to także wskaźnik koniunktury Ifo, najważniejszy wczesny wskaźnik rozwoju w Niemczech, który w ostatnim czasie spadał cztery miesiące z rzędu.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Rafel RAT atakuje Androida. Na celowniku hakerów głównie nieaktualizowane systemy

AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: