Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Integracja z BDO – co możesz zyskać?

 

Prowadzenie obowiązków związanych z gospodarką odpadami nie musi być skomplikowane. Rozwiązaniem jest integracja systemu informatycznego z BDO.

Zgodnie z obowiązującym przepisami każdy producent odpadów jest zobowiązany do ich właściwego zagospodarowania. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy wytwarzają często szkodliwe dla środowiska śmieci wymagające specjalistycznej utylizacji. Aby zapobiegać nadużyciom w tym obszarze i jednocześnie zadbać o naturę, wprowadzono specjalny system BDO.

System BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, nałożył jednak na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem specjalnej ewidencji i raportowania. Nie muszą być one jednak czasochłonne – w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest integracja z bazą poprzez używany system informatyczny.

BDO – nowy obowiązek dla firm

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli w skrócie BDO, została stworzona na bazie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797). Baza ta funkcjonuje od 2018 roku. Służy ona do ewidencjonowania oraz sprawozdawczości. Ma formę serwisu internetowego, który umożliwia wprowadzanie do niej informacji dotyczącej odpadów produkowanych przez firmę.

Obowiązek korzystania z bazy BDO dotyczy tych przedsiębiorstw, które:

  • wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję
  • wprowadzają na teren Polski produkty w opakowaniach, pojazdy, opony, akumulatory, baterie, oleje smarowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • produkują albo importują opakowania lub nabywają je od firm unijnych jako transakcje wewnątrzwspólnotowe

Obowiązek korzystania z bazy BDO nie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie produkują odpadów innych niż te zaliczane do komunalnych, sklepów, które nie korzystają z toreb wykonanych z tworzyw sztucznych albo oferują torby, które nie podlegają opłacie recyklingowej. Więcej informacji dotyczących obowiązku korzystania z bazy BDO można znaleźć w wymienionej ustawie.

Jak łatwiej korzystać z BDO?

Realizacja obowiązków związanych z BDO może być wymagająca, ponieważ przedsiębiorcy zobowiązani są wówczas do systematycznego uzupełniania danych w bazie. Można jednak wykorzystać dodatkowe rozwiązania poprawiające komfort korzystania z bazy o odpadach.

Najprostszym sposobem, aby zautomatyzować prace, jest integracja firmowego oprogramowania, które gromadzi informacje dotyczące produktów i odpadów, wraz z baza BDO. Dzięki temu przepływ danych następuje samoczynnie, a pracownik firmy nie musi przekazywać ich do bazy ręcznie. W efekcie skraca się czas potrzebny na realizację obowiązku, a także możliwe jest uniknięcie błędów związanych z jego realizacją.

Aktualnie integracja z BDO dostępna jest w wielu systemach informatycznych dedykowanych dla przedsiębiorstw. Najczęściej wystarczy tylko pobranie odpowiedniej aktualizacji, gdy system zainstalowany jest na komputerze. W przypadku oprogramowania w chmurze aktualizacje prowadzone są automatycznie. Aby sprawdzić, czy integracja jest dostępna, należy zapoznać się z dostępnymi informacjami na stronach internetowych dostawców oprogramowania.

System SOTiPM gotowy do współpracy z BDO

SOTiPM – System Obsługi Transportu i Pracowników, który przeznaczony jest dla firm świadczących usługi transportowe oraz wykorzystujących własną flotę pojazdów do innych celów, jest zintegrowany z BDO. System poprzez integrację z BDO pozwala swoim użytkownikom na usprawnienie procesów ewidencjonowania i raportowania dotyczących wytwarzanych odpadków zgodnie z aktualnymi przepisami BDO. Dzięki temu obowiązek można realizować terminowo, prawidłowo, a przy tym szybko i wygodnie. Szczegóły: https://sotipm.pl/integracja-sotipm-z-rejestrem-bdo/
Zatem nowy obowiązek dotyczący gromadzenia i udostępniania informacji o odpadkach nie musi być skomplikowany. Wybór oprogramowania, w ramach którego możliwa jest integracja z BDO, pozwala na spełnienie tego obowiązku bez wysiłku.

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: