Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseWiadomości

Inflacja w USA ponownie rośnie – w sierpniu wyniosła 3,7 proc

Inflacja w USA ponownie rośnie. Ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 3,7 procent rok do roku, po 3,2 procent w lipcu. Eksperci ankietowani przez Reuters spodziewali się jedynie 3,6 proc. Bank Rezerwy Federalnej USA chce złagodzić presję cenową i uzależnić od sytuacji danych, czy 20 września dokona dalszego zaostrzenia stóp procentowych, czy też nie.

Jeśli chodzi o inflację, władze monetarne zwracają uwagę także na tzw. stopę bazową, która nie uwzględnia zmienności cen energii i żywności. Stopa ta spadła do 4,3 proc. z 4,7 proc. w lipcu. Ekonomiści się tego spodziewali. Wskaźnik pozwala na wyciąganie wniosków na temat tendencji w zakresie fundamentalnej inflacji i dlatego stanowi ważny punkt odniesienia dla kursu polityki pieniężnej Fed.

Od początku 2022 roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) agresywnie podniosła stopy procentowe z poziomu bliskiego zera do zakresu 5,25–5,50 procent, próbując ograniczyć inflację i ochłodzić gorący rynek pracy. Wzrost stopy bezrobocia w ostatnim czasie oraz wygasanie boomu na rynku pracy stanowią argumenty dla zwolenników obniżki stóp procentowych.

Władze monetarne USA również chcą uniknąć zduszenia gospodarki poprzez przyjęcie zbyt rygorystycznego kursu. Dyrektor Fed Christopher Waller powiedział niedawno, że wygląda na to, że Fed może osiągnąć tak zwane miękkie lądowanie, czyli uniknąć głębokiej recesji.
Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Urządzenia medyczne będą bezpieczne. Tuttnauer rozpoczął współpracę z Check Point Software Technologies

AktualnościWiadomości

Silver Tsunami – aktywizacja pracowników pokolenia 50+

AktualnościWiadomości

Polskie firmy atakowane są 1170 razy w tygodniu. Ransomware szczególnym zagrożeniem

AktualnościWiadomości

Lufthansa traci docelowe zyski z powodu strajków

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: