
Po raz pierwszy trzy lata temu Elon Musk zaprezentował swoją wizję przyszłego środka transportu – umieszczonej w specjalnej rurze kapsułach, przemieszczających sie z prędkością 1200 km/h. Trasę z Los Angeles do San Francisco Hyperloop ma w przyszłości pokonać w 30 minut. Prace posuwają się do przodu a już w 2018 roku zostanie oddany do użytku pierwszy siedmiokilometrowy tor testowy.
Pomimo udoskonalania środków transportu i tak zastanawiamy sie jak będziemy podróżować w przyszłości. Czy powszechnym środkiem transportu staną się gigantyczne drony? Czy też będą to specjalne gondole przenoszące nas do miejsca, które wybierzemy. Koncepcja działania Hyperloopa oparta jest na zasadzie klasycznej rurki pneumatycznej, w których korzystając z podciśnienia przemieszczają sie kapsułki transportowe. Odbywa się to bez tarcia dzięki specjalnej konstrukcji w poduszce powietrznej . Kapsuła może pomieścić do 28 osób.
Kapsuły mogą pokonać samoloty bo 1200 kilometrów pokonamy w 30 minut. Z Warszawy do Paryża dojedziemy w 45 minut. Bedzie to też bardzo bezpieczny środek transportu, bezpieczniejszy nawet od pociągów ICE. Inna zaleta to trwałość i ekologia. Oraz koszty. Aby zbudować 2 kilometry linii kolejowej dla pociągów dużych prędkości (400 km/h) trzeba wydać ponad 80 milionów dolarów. Koszt budowy 2 kilometrowej rury Hyperloop to 20 milionów dolarów.