Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Gospodarka strefy euro wychodzi z recesji

Jesienią gospodarka strefy euro znalazła się w stagnacji. Według wstępnych szacunków , w czwartym kwartale produkt krajowy brutto (PKB) pozostał stabilny w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak ogłosił we wtorek w Luksemburgu urząd statystyczny Eurostatu. Ekonomiści spodziewali się jednak spadku o 0,1 proc. W trzecim kwartale gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. Rozwój był szczególnie słaby w Irlandii , gdzie w czwartym kwartale PKB spadł o 0,7%. Eksperci jednak regularnie ostrzegają przed zniekształceniami statystycznymi, które wpływają na znaczenie irlandzkich danych dotyczących wzrostu gospodarczego. Portugalia osiągnęła najwyższy wzrost na poziomie 0,8%. Jednak nie wszystkie państwa członkowskie przedstawiły jeszcze dane liczbowe.

W porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, w czwartym kwartale gospodarka strefy euro wzrosła o 0,1 proc. Tego można się było spodziewać. W całym 2023 roku gospodarka urosła o 0,5 proc.

Niemcy wypadły najsłabiej spośród trzech dużych państw członkowskich UE, odnotowując spadek o 0,3%. Produkt krajowy brutto (PKB) skurczył się w czwartym kwartale 2023 r. o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału po korektach cenowych, kalendarzowych i sezonowych, jak ogłosił we wtorek w Wiesbaden Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych danych. W ten sposób organ potwierdził wstępne szacunki . Ekonomiści również spodziewają się trudnego roku 2024.

Niemcom grozi recesja

„To postawiłoby niemiecką gospodarkę w recesji” – powiedział Timo Wollmershäuser , dyrektor ds. ekonomicznych Ifo . Na spadający popyt skarżyły się firmy niemal ze wszystkich sektorów gospodarki. „W przemyśle i budownictwie grube poduszki zamówień, które firmy utworzyły w okresie korony, teraz się rozpuściły” – dodał ekonomista.

„Ponadto gospodarkę obciąża szereg szczególnych czynników” – powiedział Wollmershäuser. Należą do nich wysoki poziom zachorowań, strajki w Deutsche Bahn oraz wyjątkowo zimny i śnieżny styczeń.

Nadzieje na bieżący rok opierają się obecnie przede wszystkim na chęci konsumpcji. Dane dostępne do połowy stycznia (karty kredytowe, debetowe, gotówka) od dostawcy Mastercard wykazały wzrost sprzedaży skorygowanej o cenę w handlu detalicznym i hotelarstwie od okresu Adwentu. Konsumpcja prywatna może zatem wzrosnąć w I kwartale 2024 r.

„Dzięki silnemu wzrostowi płac realnych prawdopodobnie ponownie wzrośnie w szczególności spożycie prywatne” – spodziewa się główny ekonomista KfW Fritzi Köhler-Geib (45). Według prognoz w tym roku inflacja spadnie, a jednocześnie ponownie wzrosną płace.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: