Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościEnergiaWiadomości

Gazprom zarobił około 42 mld euro

Według własnych oświadczeń, kontrolowany przez państwo rosyjski koncern gazowy Gazprom osiągnął w pierwszej połowie roku rekordowe zyski pomimo zachodnich sankcji związanych z wojną na Ukrainie. Dochód był wynikiem 2,5 biliona rubli (równowartość 41,63 miliarda euro), jak poinformowała firma we wtorek wieczorem. Ponadto Gazprom chce teraz wypłacić zaliczkową dywidendę.

Pierwotnie akcjonariusze mieli otrzymać 52,53 rubla za akcję za miniony rok. Byłaby to najwyższa wypłata w historii firmy. Gazprom planuje zapłacić 51,03 rubli za akcję za pierwsze półrocze. To byłoby około 20 miliardów euro. Około połowa z tego trafia do państwa rosyjskiego, do którego należy dobre 50 proc. akcji Gazpromu. Akcjonariusze muszą jeszcze zatwierdzić propozycję 30 września.

Zgodnie z zapowiedziami Gazprom po raz kolejny całkowicie wstrzymał dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1 na Bałtyku. Jak podaje portal Nord Stream AG, w ciągu godziny od 3:00 do 4:00 nie popłynęła żadna znacząca ilość. Kwota spadła już godzinę wcześniej.

Państwowa firma wcześniej zapowiadała, że ​​dostawy rosyjskiego gazu ostatnią najważniejszą trasą do Niemiec zostaną czasowo wstrzymane z powodu prac konserwacyjnych. W związku z tym dostawy powinny zostać wznowione wcześnie w sobotę rano. Szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Müller (51 l.) stwierdził, że prace konserwacyjne są technicznie niezrozumiałe. Ostatnio tylko około 20 procent maksymalnej możliwej ilości przeszło przez rurociąg. Według Gazpromu są też ku temu przyczyny techniczne, w co wątpi m.in. niemiecki rząd.

Dostawa gazu przez Nord Stream 1 została wstrzymana już na kilka dni w lipcu – w tym czasie jednak z powodu corocznych prac konserwacyjnych, które Nord Stream AG jako spółka operacyjna zapowiadała w dłuższej perspektywie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chiny popsuły bilans Apple

AktualnościWiadomości

Rekordowy zysk Ferrari

AktualnościWiadomości

Wyniki kwartalne Amazona rozczarowały udziałowców

AktualnościWiadomości

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: