Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

FTI w likwidacji – roszczenia 350 tys. wierzycieli

Po bankructwie organizatora wycieczek FTI Touristik skupiono się obecnie na demontażu i sprzedaży niegdyś trzeciego co do wielkości niemieckiego dostawcy. Syndyk masy upadłościowej Axel Bierbach ogłosił w poniedziałek, że zagraniczne spółki hotelarskie zatrudniające około 7500 pracowników mają dobre perspektywy sprzedaży.  W niedzielę sąd rejonowy w Monachium wszczął formalne postępowanie upadłościowe wobec grupy, która na początku czerwca musiała się poddać ze względu na nadmierne zadłużenie . Z około 1400 pracowników w Niemczech około połowa jest obecnie zwalniana – około 130 z nich nadal prowadzi firmę razem z Bierbachem. Druga połowa utrzymała pracę, sprzedając firmy FTI lub znajdując zatrudnienie u innych dostawców usług turystycznych.

Według Bierbacha nie było perspektyw na zachowanie części podróżnego giganta. „Nie była dostępna wystarczająca płynność ani nie można było wydawać podróżnym certyfikatów bezpieczeństwa”. Oznaczało to, że nie można było już uratować modelu biznesowego dotyczącego zorganizowanych podróży.

FTI Touristik i jej spółka zależna BigXtra mają obecnie długi na ponad miliard euro wobec łącznie około 350 000 wierzycieli. Większość to osoby podróżujące w formie zorganizowanej, około 2 000 do 3 000 hoteli i biur podróży. Za zorganizowane wakacje klienci otrzymują zwrot kosztów z Niemieckiego Funduszu Ubezpieczeń Podróżnych (DRSF), który powstał po ostatniej dużej upadłości w branży, Thomasa Cooka, pod koniec 2021 roku. Wierzytelności należy rejestrować w tabeli upadłości tylko wtedy, gdy nie są one w pełni kompensowane przez DRSF.

Każdy, kto zarezerwował usługi indywidualne za pośrednictwem FTI, mógł najpierw spróbować odzyskać pieniądze od pośrednika płatności. Proces i rozpatrywanie wszystkich roszczeń, w tym roszczeń państwa, potrwa kilka lat. Ostatecznie niewiele z tego wyniknie – wyjaśnił Bierbach. Syndyk znalazł już nowych właścicieli dla luksusowego organizatora wycieczek Windrose, centrum usług erf24 z Erfurtu, marki 5vorFlug i udziałów w TVG Touristik Vertriebsgesellschaft. Firmy hotelarskie w krajach podróży posiadają 54 obiekty, z czego tylko osiem należy do FTI, pozostałe są wynajęte. Ponieważ byli zależni od gości FTI tylko w około 20 procentach, mogli szybko kontynuować pracę. 

Konkurenci tacy jak Tui , Dertour i Alltours szybko uzupełnili luki i sprzedawali klientom FTI nowe wycieczki. „Prowadzimy intensywne i zaawansowane negocjacje z kilkoma oferentami i jesteśmy przekonani, że znajdziemy dobre rozwiązania dla wierzycieli i zainteresowanych pracowników” – powiedział Bierbach. Spośród agencji docelowych w 17 krajach, które opiekowały się podróżnymi na miejscu i zatrudniały około 1500 pracowników, tylko niektórym udało się znaleźć nowych klientów.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły