Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują regulacji dotyczących płatności bezgotówkowych, dzięki czemu wspierany będzie rozwój gospodarczy i konkurencyjność w sektorze prywatnym. Ponadto ograniczona zostanie szara strefa, a aż 2,1 mln punktów handlowych i usługowych posiadających kasy fiskalne będzie mogło oferować płatności bezgotówkowe. Dziś bezgotówkowo można płacić tylko w 28% z nich – liczba punktów przyjmujących bezgotówkowe płatności na 1 milion mieszkańców w Polsce jest jednym z najniższych wskaźników wśród krajów UE – Polska zajmuje 22. miejsce w tym obszarze.
Na rozwoju transakcji bezgotówkowych zyskają także Polacy – aż 90% deklaruje, że chce płacić bezgotówkowo, ale utrudnia to nadal nierozwinięta infrastruktura w punktach handlowych.
„Nowoczesne technologie cyfrowe to innowacyjność i konkurencyjność gospodarki. Jej dynamiczny rozwój wymaga zwiększania roli elektronicznych instrumentów płatniczych – nie tylko kart płatniczych i przelewów, ale wszelkich innowacji finansowych. Takie podejście przynosi korzyści dla przedsiębiorców, gdyż pozwala w dłuższej perspektywie obniżyć koszt obsługi gotówki, a co za tym idzie koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Wsparcie i popularyzacja nowoczesnych form płatności w biznesie i administracji to również wyjście naprzeciw oczekiwaniom i nowym przyzwyczajeniom Polaków, którzy coraz chętniej płacą bezgotówkowo. – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Ustawa o płatnościach bezgotówkowych wesprze także rozwój e-administracji – ułatwi obywatelom dostęp do urzędów i przyspieszy załatwianie spraw, dokonywanie opłat skarbowych czy wpłat podatków. Od marca 2017 roku liczba urzędów, w których zainstalowano terminale płatnicze, wzrosła 6-krotnie, terminale płatnicze znajdują się też we wszystkich, aż dwóch tysiącach policyjnych radiowozów.
Federacja Przedsiębiorców Polski jest organizacją, której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa najważniejszym podmiotom na polskim rynku pracy – pracodawcom i pracownikom. Reprezentuje interesy przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w ramach Federacji, nieustannie dążąc do poprawy jakości funkcjonowania polskich firm zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Podejmuje inicjatywy, które mają kształtować odpowiedzialną, zrównoważoną politykę – efektywną z punktu widzenia pracodawców oraz gwarantującą wysokie bezpieczeństwo pracownikom. Dialog – podejmowany przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) – ma uwzględniać opinie wszystkich uczestników polskiego rynku pracy, a następnie – na drodze wielostronnego kompromisu – budować trwałe relacje między poszczególnymi organizacjami oraz przedstawicielami władzy publicznej.