Prawicowa FPÖ zwyciężyła w austriackich wyborach parlamentarnych, zdobywając 29,2% głosów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło to we wstępnym wyniku końcowym. Na drugie miejsce zepchnęła się partia poprzedniej kanclerz ÖVP z 26,5 proc. głosów. Konserwatywna ÖVP straciła 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2019 roku, a FPÖ zyskała 13 punktów.
Trzecią najsilniejszą siłą w Radzie Narodowej, największej izbie parlamentu, będzie socjaldemokratyczna SPÖ z 21,1 proc. (-0,1). Liberalni Neos otrzymali 9 proc. głosów (+0,9). Zieloni, którzy wcześniej rządzili z konserwatystami, tym razem zdobyli jedynie 8 proc. (-5,9). Małe partie, takie jak Partia Piwa czy komunistyczna KPÖ, pozostały znacznie poniżej 4-procentowego progu niezbędnego do wejścia do parlamentu.
Wstępny wynik końcowy uwzględnia większość głosów oddanych drogą korespondencyjną. Oczekuje się, że pozostałe karty do głosowania korespondencyjnego zostaną podliczone do czwartku. Prognozy Foresight Institute zakładają, że ostatecznie wartości partii prawicowej i konserwatywnej będą nieco niższe, natomiast spektrum lewicowe i liberalne może liczyć na dodatkowe kilka dziesiątych punktu procentowego.
Wynik nie zaskakuje: FPÖ przez długi czas wyraźnie prowadziła w sondażach. Na kilka dni przed wyborami przewaga nad ÖVP zmniejszyła się, dlatego spodziewano się wyścigu łeb w łeb. W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego FPÖ po raz pierwszy zwyciężyła w wyborach ogólnokrajowych. Partia Wolności cieszy się szczególną popularnością wśród wyborców ze względu na ostrą krytykę polityki azylowej. W swoim programie wyborczym zatytułowanym „Twierdza Austria” FPÖ wzywa do całkowitego zakazu azylu i zakazu politycznego islamu. Ponadto gospodarka Austrii słabnie, a wiele osób jest sfrustrowanych wysoką inflacją, która przekracza średnią unijną.
Swoim sukcesem FPÖ dołącza do innych prawicowych partii w Europie, których popularność obecnie ogólnie rośnie. W Holandii jesienią 2023 roku najsilniejszą siłą stała się prawicowa, populistyczna Partia Wolności (PVV). Giorgia Meloni z prawicowej partii Fratelli d’Italia rządzi Włochami od 2022 roku . Na Węgrzech premier Viktor Orbán i jego partia Fidesz od wielu lat prowadzą politykę antymigracyjną. W Niemczech AfD w niektórych krajach związkowych mocno zyskuje na popularności i według sondaży jest drugą co do wielkości siłą po CDU/CSU.