Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

Rozmowa Pawłem Majewskim, prezesem firmy bukmacherskiej forBET

Redakcja: Polski rynek bukmacherski mierzy się z licznymi wyzwaniami i problemami – przestarzałe przepisy podatkowe, regulacje prawne, duży udział szarej strefy w rynku. W konsekwencji coraz więcej firm wypada z rynku.

Paweł Majewski: To prawda. Bukmacherzy walczą o pozycję i konkurują nowymi produktami. Restrukturyzacja, optymalizacja kosztów i inwestycje w rozwój technologiczny to jedyna droga do utrzymania pozycji na konkurencyjnym rynku bukmacherskim w Polsce. Działając w środowisku online kładziemy olbrzymi nacisk na rozwój technologiczny (aplikacji i strony mobilnej). Aplikacja forBET, opierająca się na filozofii ‘’mobile first’’, zdobyła już po 2 latach działalności nagrodę za najlepszą aplikację branżową. Rozwój technologiczny wiąże się jednak z wysokimi kosztami, głównie ze względu na wysokie wynagrodzenia programistów, developerów. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż co roku musimy inwestować ok 8-10 mln złotych w rozwój nowych technologii i aplikacji, aby pozostać konkurencyjnym na tym rynku. A w związku z ograniczonymi możliwościami finansowymi spowodowanymi nadmiernymi obciążeniami podatkowymi, obawiamy się ograniczeń i zwolnienia tempa rozwoju – podkreśla Paweł Majewski, prezes forBET.

R: Jak wynika z analiz, polski budżet traci blisko 600 mln zł rocznie w wyniku działania firm w szarej strefie, a prawodawstwo jest przestarzałe. Przepisy podatkowe, nieprzystające do dzisiejszej rzeczywistości, nie pozwalają rozwijać się firmom z branży.

P.M.: W Europie tylko 6 krajów ma podatek od zakładów bukmacherskich w oparciu o przychód – Polska 12 proc, Portugalia 8 proc., Niemcy 5 proc., Chorwacja 5 proc., Austria 2 proc. i Irlandia 2 proc.To najwyższe obciążenie podatkowe dla branży zakładów bukmacherskich w Europie – podkreśla Paweł Majewski, prezes firmy forBET, jednego z największych pod względem obrotów gracza na polskim rynku. Dlatego niezbędne są nowe przepisy, regulujące rynek i dające szansę na rozwój legalnych operatorów. ForBET liczy na to, że obciążenia podatkowe nie zatrzymają tempa rozwoju rynku. Potrzebny nowy podatek GGR.

R: Ostatnie lata pokazują jednak, że utrzymanie rentowności jest trudne dla operatora?

P.M: Dziś forBET jest wśród 5 największych bukmacherów w Polsce pod względem udziałów w rynku. Ale priorytetem jest utrzymanie rentowności i stabilności finansowej firmy. Nie walczymy o udziały w rynku, lecz stabilność biznesu. Specyfika rynku oraz uregulowania podatkowe powodują, że zdecydowana większość spółek działa przynosząc straty. Oprócz liderów rynku STS i Fortuny tylko forBET w ciągu ostatnich 3 lat dwukrotnie kończył rok z zyskiem (2,1 mln w 2020 r. i 3,4 mln w 2021 r.). Sytuacja się zmieniła od 2022 roku, gdy – w związku z rosnącymi kosztami rozwoju sieci oraz inwestycjami (otwarcie działalności na czeskim rynku), spółka zamknęła stratą 8 mln zł. Ostatni rok – 2023 – spółka zakończy wynikiem na minusie. – Wpływ na to miały dwa miesiące ub.r. wrzesień i październik, kiedy gracze wygrywali zdecydowanie więcej niż można się było spodziewać. Pomimo tego dzięki podjęciu działań restrukturyzacyjnych polegających na optymalizacji kosztów inwestycyjnych i marketingowych udało się znacząco zmniejszyć stratę – ujawnia prezes firmy.

R: Pod koniec roku okazało się, że wprowadziliście restrukturyzację, cięcia kosztów i optymalizację zatrudnienia.

P.M: Prowadzimy analizy finansowe, wprowadzamy programy optymalizacji kosztów i prognozujemy powrót na ścieżkę dodatnich wyników finansowych na koniec roku 2024. Wiele zależy jednak od rynku i zachowań graczy. Im mniej ich będzie uciekać do szarej strefy, tym większe szanse na dobry wynik legalnych operatorów.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: