Artykuł miesiąca: Psychologia strategicznego przywództwa

AktualnościWiadomości

Finanse korporacyjne

Funkcja pełniona przez Działy Finansowe przeszła ewolucję. Ich rolą jest jeszcze mocniejsze wspieranie strategicznego rozwoju firmy i budowania jej przewagi konkurencyjnej na rynku. Finansiści odgrywają kluczową rolę w zrównoważonym i rentownym rozwoju organizacji. Dostarczają informacje umożliwiające podejmowanie szybkich działań i korygowanie ich na bieżąco. Muszą jednocześnie dbać o to, by nie spowalniać rozwoju biznesu nadmierną kontrolą.

Najwięcej ofert dotyczy stanowisk z obszaru księgowości i kontrolingu. Zmieniają się jednak wymogi stawiane Kandydatom. Wynika to z postępującej digitalizacji przedsiębiorstw oraz lawinowo rosnącej liczby danych. Poszukiwane umiejętności to rozwinięte zdolności analityczne, prezentacja i interpretacja danych oraz zdolność do efektywnej komunikacji z innymi obszarami biznesu. Kluczowa jest znajomość narzędzi informatycznych (Excel wraz z VBA oraz SQL) oraz umiejętność pracy z dużą ilością zagregowanych danych (big data).

W związku z dużą aktywnością przedsiębiorstw w obszarze fuzji i przejęć na polskim rynku istotna jest umiejętność pracy w środowisku rozbudowanych systemów ERP oraz doświadczenie w ich wdrażaniu, a także praktyka w przenoszeniu procesów finansowych. Rozwijanie ich komponentów o narzędzia Business Intelligence wpływa na skuteczniejszą i szybszą ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Duża dynamika gospodarki oraz ewolucja systemu prawnego w Polsce sprawią, że w 2019 r. księgowi nie będą narzekali na brak ofert pracy. Poszukiwane są zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie, jaki i samodzielni specjaliści. Niezmiennie od wielu lat zwiększa się popyt na księgowych ze znajomością języków obcych. Wynika to z ciągłego rozwoju sektora SSC/BPO i optymalizacji przeprowadzanej w dużych, międzynarodowych firmach w ramach lean finance.

Podobnie jak w 2018 r., w ofertach będą mogli przebierać specjaliści z działów planowania i analizy finansowej. To jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin finansów z uwagi na zwiększony nacisk na rozwój i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Praca ta wymaga integracji różnych obszarów wiedzy – znajomości narzędzi IT, dużych zdolności analitycznych i matematycznych, znajomości finansów oraz rozumienia ekonomii i mechanizmów rynkowych.

Rosnącym oczekiwaniom względem Kandydatów towarzyszy wzrost wynagrodzeń. W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy ponadprzeciętny, blisko 15% wzrost płac w obszarze stanowisk analitycznych. Prognozujemy, że pozytywny trend utrzyma się również w tym roku, choć nie będą to już tak duże różnice. W 2019 r. płace księgowych zajmujących najniższe stanowiska wzrosną, a na wyższych szczeblach pozostaną na podobnym poziomie. Nadal będziemy obserwować trend spłaszczania widełek wynagrodzeń. Jest on wynikiem wzrostu zapotrzebowania na młodszych specjalistów z obszarów big data i skomplikowanych analiz biznesowych oraz sprzedażowych, których wynagrodzenia rosną szybciej niż płace osób na stanowiskach kierowniczych.

Alicja Skiba-Walczak, Branch Director

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Najlepszym motorem motywacyjnym jest praca

AktualnościWiadomości

Katowice z roku na rok tracą mieszkańców

AktualnościWiadomości

Jakie 5 decyzji powinien podjąć w najbliższym czasie skuteczny przedsiębiorca?

AktualnościWiadomości

Internet przyczynia się do globalnego ocieplenia bardziej niż przemysł lotniczy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: